Kielce lobbują za lotniskiem

DI, PAP
opublikowano: 13-04-2016, 16:42

Samorząd będzie przekonywał rząd do budowy w Obicach centralnego portu lotniczego lub tzw. przesiadkowego. Zdaniem władz Kielc, to najlepsza lokalizacja dla Polski.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski ocenia, że w najbliższym czasie rząd będzie musiał rozważyć decyzję o lokalizacji portu centralnego, w związku z koniecznością utrzymania odpowiedniej przepustowości innych krajowych portów lotniczych i dalszym rozwojem sektora lotniczego w Polsce. Samorządowiec rozmawiał na ten temat z przedstawicielami resortów rozwoju i infrastruktury.

- Będziemy próbować przekonać władze, że jeżeli nie między Warszawą i Łodzią (…) to spełniamy wszelkie warunki do tego, by było to w Obicach (…) Jutro przekażę ministrowi Kwiecińskiemu (wiceminister rozwoju, który przyjedzie do Kielc – PAP) dokument, który stworzyliśmy. Bierzemy głos w dyskusji, gdzie ten port powinien powstać” – poinformował Wojciech Lubawski.

- Dzisiaj dwa największe miasta to Warszawa i Kraków. Port powinien powstać pomiędzy nimi, jest potrzebny również funkcjonującym tam lotniskom. Przy budowaniu szybkiej kolei, dostęp do Krakowa (z Kielc - PAP) w ciągu pół godziny, a do Warszawy – w ciągu godziny, nie jest jakąś fanaberią czy nierealną rzeczą. Naszym zdaniem bardzo dobrą lokalizacją są Obice  – podkreślił Lubawski.

Władze Kielc liczą, że lotnisko mogłoby powstać na terenach, gdzie miasto planowało budowę Regionalnego Portu Lotniczego. Decyzję o lokalizacji w Obicach podjęto w 2006 r. W 2008 r. powołano spółkę Port Lotniczy Kielce. Instytucja opracowała do tej pory wiele dokumentów analitycznych i strategicznych, związanych z inwestycją. Uzyskano nawet decyzję środowiskową odnośnie przedsięwzięcia, ale w 2012 r., m.in. ze względu na błędy merytoryczne uchylił ją Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Spółka uzupełniła dokumentację o aktualną inwentaryzację przyrodniczą. Nowy raport oddziaływania inwestycji na środowisko zostanie opracowany dopiero wówczas, gdy będzie wiadomo, co dalej z przedsięwzięciem.

- Mamy świadomość, że dalsze wysiłki na rzecz ochrony środowiska, uzgodnienia wszystkich raportów nie mają sensu bez legitymacji politycznej, czyli bez zielonego światła ze strony ekipy rządowej - ocenił Lubawski.

Miasto wydało ok. 30 mln zł na wykup ok. 630 ha gruntów pod budowę lotniska – to blisko 90 proc. nieruchomości, jakie potrzeba. Brakujące 50 ha - są to grunty o nieuregulowanym stanem prawnym.

Prezydent uważa, że na przeszkodzie budowy centralnego portu w Obicach nie stoi brak autostrady w regionie - wystarczą drogi dwujezdniowe (obecnie to jedynie odcinek – dalej rozbudowywany - ekspresowej „siódemki”) oraz dostosowanie kolei do dużych prędkości.

- Rząd musi podjąć jakieś decyzję. Jeżeli podejmie takie, o jakich my marzymy – bo w kategoriach marzeń na razie to traktuję - musimy się postarać, by się spełniły. Ta analiza jest pierwszym krokiem w tym kierunku. A drugim krokiem jest konsolidacja nas samych (…) To nie jest fanaberia, to bardzo konkretny projekt, z którym trzeba chodzić – podkreślił Lubawski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane