Kierunek - konsolidacja

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 31-03-2006, 00:00

Producent hydrauliki siłowej szykuje nową emisję. To zapowiada wejście do spółki dużego inwestora. Prezes nie chce tego komentować.

Pod koniec kwietnia okaże się, co wadowicki Ponar zrobi z prawie 6 proc. własnych akcji. Decyzje podejmie walne. W grę wchodzi umorzenie walorów albo ich sprzedaż.

— Jako prezes wolałbym drugą wersję — mówi Arkadiusz Śnieżko, prezes Ponaru.

Pieniądze na maszyny

Prezes deklaruje, że bez problemu mógłby sprzedać akcje po cenie wyższej od rynkowej, która oscyluje ostatnio w okolicy 22 zł, ale przy bardzo małej płynności.

— Mam kilka ofert kupna — twierdzi prezes.

Dzięki sprzedaży akcji Ponar mógłby uzyskać grubo powyżej miliona złotych. Te pieniądze przydałyby się na zakup (lub leasing) nowych maszyn pod wieloletnie kontrakty, które spółka zamierza podpisać w drugim i trzecim kwartale.

Ale nawet teraz sprzedaż idzie coraz lepiej. Arkadiusz Śnieżko szacuje wstępnie, że w pierwszym kwartale znowu pobity zostanie rekord pod względem przychodów. Wynosi on obecnie 9,63 mln zł i został zanotowany w ostatnim kwartale 2005 r. Spółka osiągnie też zysk — po ponad 700 tys. zł straty w czwartym kwartale, która wynikała z konieczności utworzenia rezerw związanych z restrukturyzacją firmy.

— Powinniśmy zwiększać sprzedaż w kolejnych okresach i wykazywać zyski — zapowiada prezes.

Bez komentarza

Akcjonariusze podejmą też decyzję o emisji nowych akcji Ponaru w ramach kapitału docelowego. Chodzi o papiery stanowiące maksymalnie 75 proc. obecnego kapitału. Po co ta emisja?

— Nowe akcje mogą służyć do konsolidacji sektora: albo na przejęcia mniejszych firm, albo dla nowego inwestora, który przejmie Ponar — tłumaczy prezes.

Takich uchwał zwykle nie podejmuje się bez powodu. Na pytanie, czy są prowadzone rozmowy w sprawie wejścia kapitałowego do firmy, prezes odpowiedział: „Odmawiam komentarza”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu