Czytasz dzięki

KIG: Sejm nie pomaga

JK
opublikowano: 10-02-2010, 00:00

W czwartym kwartale 2009 r. parlament nie uchwalił żadnej znaczącej dla gospodarki ustawy.

W czwartym kwartale 2009 r. parlament nie uchwalił żadnej znaczącej dla gospodarki ustawy.

Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) podsumowała działalność Sejmu w ostatnich trzech miesiącach 2009 r. W tym czasie posłowie uchwalili 65 ustaw wobec 43 w trzecim, 81 w drugim i 32 w pierwszym.

— Spośród 65 uchwalonych ustaw 32 nie miały żadnego wpływu na gospodarkę, a w przypadku 12 ten wpływ można określić jako mało ważny — mówi Andrzej Arendarski, prezes KIG.

Spośród przyjętych zmian w prawie izba najlepiej ocenia nowelizację ustawy o VAT. Podnosi ona z 10 do 30 tys. EUR roczny limit obrotów uprawniających do zwolnienia z tego podatku.

— Podwyższenie limitu ułatwi działalność podatnikom osiągającym niewielkie obroty — dodaje szef KIG.

Sejm zmienił m.in. ustawę o SKOK i zamówieniach publicznych. Niestety, posłowie przegłosowali też zmiany niekorzystne dla przedsiębiorców.

Na miano bubla czwartego kwartału zasługuje rządowa ustawa odwlekająca o dwa lata zniesienie obowiązku zapłaty podwójnej zaliczki na podatek dochodowy w grudniu.

Co ciekawe, progospodarcze oblicze pokazała partia Jarosława Kaczyńskiego. O ile jeszcze w trzecim kwartale PiS głosowało przeciwko korzystnym dla firm zmianom, o tyle w czwartym rankingu głosowań przyjaznych dla gospodarki znalazło się za PO i PSL

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane