Kimberly-Clark ucieka z pieluch

  • Alina Treptow
opublikowano: 25-10-2012, 00:00

Amerykański koncern wycofuje się z rynku i rozważa sprzedaż fabryki w Kluczach. Pod młotek może trafić też marka Velvet

Decyzje podjęte za oceanem już dawno nie miały tak dużego wpływu na polski rynek. Wczoraj amerykański koncern Kimberly- Clark ogłosił, że wycofuje się z rynku pieluch w całej Europie (poza Włochami). Firmy działające w Polsce mogą więc zacierać ręce, ponieważ jego pieluszki Huggies miały około 13 proc. rynku, wartego, bagatela, 957 mln zł.

— Do wzięcia są udziały warte około 125 mln zł — szacuje Kamil Kliniewski, prezes i współwłaściciel Hygieniki, która próbuje podbić ten rynek marką Bambino. Prezes giełdowej spółki deklaruje, że chce przejąć udziały amerykańskiego rywala. Łatwo nie będzie.

— Rynek pieluch jest bardzo konkurencyjny, co potwierdza decyzja Kimberly- Clark. Procter & Gamble z Pampersami oraz Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych z Happy nie oddadzą pola rywalom — uważa Robert Neymann, prezes giełdowej spółki Harper Hygienics.

Amerykanie rozważają także sprzedaż marki Velvet, która generuje około 300 mln zł, czyli odpowiada za 18 proc. rynku. Na markę papieru toaletowego i ręczników kuchennych Hygienika też ostrzy sobie zęby. Zdaniem jednego z przedstawicieli branży, marka Velvet jest rozpoznawalna, ale niezbyt rozwojowa.

— Konsumenci mają duży wybór i coraz rzadziej kierują się marką. Dzisiaj cena jest najważniejsza. Co więcej, Velvet jest znany tylko w Polsce — mówi przedsiębiorca z branży, który chce zachować anonimowość.

Nasz rozmówca zwraca uwagę, że oba rynki, z których wycofują się Amerykanie — pieluch oraz papieru toaletowego — nie należą do szczególnie atrakcyjnych. Po pierwsze — panuje na nich duża konkurencja, po drugie — marże są niskie. W związku z nową strategią Kimberly- Clark rozważa zamknięcie lub sprzedaż kilku zakładów produkcyjnych, w których pracuje około 1,5 tys. osób. Oprócz fabryk w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i we Włoszech, na liście zakładów do wzięcia lub likwidacji jest wytwórnia papieru toaletowego i chusteczek higienicznych w Kluczach, która trafiła do amerykańskiej grupy w 2003 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu