KIR obsłuży w euro

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 17-12-2004, 00:00

Już w pierwszym kwartale bezproblemowo i szybko będzie można wysłać europrzekaz. Tylko te koszty....

Na początku lutego Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) uruchomi system umożliwiający krajowe przekazy i rozliczanie transakcji w euro. Miesiąc później system, nazwany EuroElixir, będzie dostępny do rozliczeń transakcji w całej eurozonie.

— Do tej pory do rozliczeń transakcji i przekazów w euro polskie banki wykorzystywały banki korespondenckie na terenie Unii, czyli takie, z którymi miały umowy. Zdarzało się, że jeden przekaz przechodził przez kilka banków, zanim trafił na właściwe konto, a przesłanie 100 EUR kosztowało 20 EUR. My umożliwimy dostarczenie pieniędzy z banku klienta do banku odbiorcy w maksymalnie 24 godziny — mówi Tadeusz Ołdakowski, prezes KIR.

KIR za przekaz krajowy w euro będzie pobierała od banku 15 gr, a za zagraniczne od 25 do 49 gr. W dodatku zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej bank nie będzie mógł od swoich klientów za przekaz zagraniczny pobierać więcej niż za krajowy. Nie oznacza to niestety wcale, że teraz na konto zagraniczne przelejemy pieniądze równie tanio jak szybko.

— Sądzę, że na początku polskie banki będą trzymały ceny przelewów krajowych na wysokim poziomie, by móc zarobić i na nich, i na zagranicznych. Wszystko do czasu, aż pojawi się bank, który znajdzie w tych transakcjach niszę rynkową dla siebie i drastycznie obniży koszty — uważa Andrzej Topiński, wiceprezes KIR.

To w rozwoju oferty przelewów w euro izba upatruje szansy na kolejne wzrosty zysku.

— W ubiegłym roku zarobiliśmy 25 mln zł, w tym zarobimy 30 mln zł przy równoczesnym stałym obniżaniu cen za rozliczanie transakcji. To możliwe dzięki rezygnacji z przekazów papierowych, co znacznie obniżyło nasze koszty — podkreśla Tadeusz Ołdakowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy