KLA wprowadziły karty
KLA zapłacą gdańskiej firmie Tal Bros 1,8 mln zł za wdrożenie w autobusach komunikacji miejskiej systemu kart elektronicznych.
Od kilku dni za przejazd autobusem Kaliskich Linii Autobusowych pasażerowie mogą płacić bezstykową kartą elektroniczną. KLA zastąpiły nimi tradycyjne bilety papierowe. Przedsiębiorstwo z Kalisza jest pierwszą firmą komunikacyjną w Polsce, która zastosowała takie rozwiązanie w swoich autobusach. Marek Pertkiewicz, prezes KLA, zapowiada, że już niedługo plastikowe karty całkowicie zastąpią tradycyjne bilety.
1,8 mln zł w trzy lata
System został zakupiony w firmie Tal Bros w Gdańsku, zajmującej się m.in. w pełni zintegrowanymi systemami nadzoru i obsługi komunikacji miejskiej. Koszt jego zainstalowania w autobusach w całości obciąży budżet KLA. Na wdrożenie programu przedsiębiorstwo z Kalisza przeznaczyło 1,8 mln zł.
— Przez trzy lata KLA będą płacić gdańskiej firmie za wdrażanie systemu 50 tys. zł miesięcznie. Później pieniądze zaoszczędzone na biletach będą stanowić nasz zysk — wyjaśnia Marek Pertkiewicz.
Kompatybilny system
KLA kupiły ponad 300 elektronicznych kasowników oraz kilkadziesiąt tysięcy elektronicznych kart. Nowy program uprości dokonywanie opłat oraz umożliwi dokładne rozliczanie finansowe. Dodatkowo komputer pokładowy dostarczy ważnych dla przedsiębiorstwa informacji statystycznych, m.in. o ilości pasażerów i danych eksploatacyjnych pojazdu. Urządzenie współpracuje z klasycznymi, popularnymi w Polsce kasownikami biletów jednorazowych, co pozwala korzystać w okresie przejściowym z obydwu systemów jednocześnie. Wdrażanie tej nowoczesnej technologii może być więc dokonywane stopniowo.
Waldemar Rokicki, dyrektor firmy Tal Bros, zapewnia, że system może współpracować z montowanymi w autobusach elektronicznymi tablicami kierunkowymi, wewnętrzną informacją wizualno-foniczną lub bramkami liczącymi pasażerów. Natomiast w przyszłości kartami będzie można płacić np. w parkomatach lub automatach telefonicznych.