Czytasz dzięki

Klapki dla Gambii

opublikowano: 23-05-2018, 22:00

— Zawsze zastanawiałem się, jak można pomóc ludziom z tzw. biednych krajów. Wpadło mi do głowy proste rozwiązanie: klapki — mówi Maciej Kalarus, kulturoznawca i podróżnik.

Gambia to najmniejszy kraj Afryki. Położony na pasie szerokości 50 km wzdłuż dolnego biegu rzeki o tej samej nazwie zajmuje niecałe 11,3 tys. km kw., czyli więcej niż najmniejsze w Polsce województwo opolskie, ale mniej niż drugie od końca świętokrzyskie. To również jeden z dziesięciu najbiedniejszych krajów Afryki. Jeśli komuś pomagać, to Gambii — uznał dr Maciej Kalarus, kulturoznawca i literaturoznawca, wykładowca w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, który przez 30 lat odwiedził około 140 krajów.

Zobacz więcej

Fot.M. Kalarus

— Zawsze zastanawiałem się, jak można pomóc ludziom z tzw. biednych krajów. Wpadło mi do głowy proste rozwiązanie: klapki. Tak naprawdę klapki wymyśliła bieda. Brakuje obuwia, dzieci chodzą boso, kaleczą stopy, wdają się im infekcje. Klapki to profilaktyka. Na dodatek są lekkie w transporcie, łatwe do umycia, nie mają terminu ważności i mogą być noszone przez młodsze rodzeństwo — mówi Maciej Kalarus.

W ubiegłym roku zebrał na uczelni 680 par klapków, które zawiózł samochodem do Gambii. W tym roku akcja nabrała rozmachu — powstała nawet strona internetowa klapkidlagambii.pl, na której można się nawet dowiedzieć, że w przypadku obuwia powinno się mówić „klapków”, a nie „klapek”.

— Mamy prawie 300 ambasadorów wśród szkół i przedszkoli, głównie lokalnych, choć akcja rozlewa się na Polskę. Już mamy około 1000 par klapków. Liczę, że do końca czerwca, do kiedy trwa zbiórka, uzbieram kilka-kilkanaście tysięcy. Kontener wypłynie w połowie lipca. Z trzema studentami pojadę do Gambii samochodem — mówi Maciej Kalarus.

Zaprasza do przysyłania klapków na adres uczelni: Akademia Techniczno-Humanistyczna, 43-309 Bielsko-Biała, ul. Willowa 2. Akcję wspiera kilka firm: spedycyjne C.Hartwig i OT Logistics, które zajmą się transportem kontenera z klapkami, a także Barilla, właściciel marki Wasa, Ryłko, Hotel Kocierz z Andrychowa, Ceramika Pilch, Jan Niezbędny, Gemini Park czy KIA, które wpłaciły pieniądze na zorganizowanie transportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane