Klęska urodzaju

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 08-12-2009, 00:00

Na takie dane rynek czekał od dłuższego czasu. Poprawa sytuacji na rynku pracy w USA odbywała się w dość systematyczny sposób już od kilku miesięcy, ale dane nie były dotychczas aż tak pozytywnie zaskakujące. Dlaczego zatem entuzjazm na rynkach akcji opadł tak szybko? Kurs EUR/USD zamiast ustanowić nowe maksima, dał sygnał do większej korekty, a notowania złota posypały się w dół.

Wyjątkowość miesięcznego raportu z amerykańskiego rynku pracy bierze się stąd, że Fed dawał do zrozumienia, iż podobnie jak w latach 2003-2004 o podwyżkach stóp będzie myślał dopiero wtedy, gdy zatrudnienie będzie trwale rosnąć. Grudniowe dane zasugerowały, że ten moment może być znacznie bliższy, niż wcześniej się wydawało. Co to może oznaczać? Początek cyklu zmian stóp procentowych to idealny czas na odwrócenie trendów na rynkach walutowych, a w przypadku pary EUR/USD — przynajmniej na większą korektę. Oczekiwania na podwyżki stóp to również nie najlepsza wiadomość dla rynków akcji, co widać choćby po korektach z 1994 roku oraz wiosny 2004 roku. Tym samym dane potwierdzające ożywienie mogą zapowiadać przejściowe kłopoty dla giełdowych byków. Wreszcie droższy pieniądz to również problem dla wszelkiego rodzaju strategii inwestycyjnych opartych właśnie na tanich pożyczkach w dolarze — poczynając od rynku złota, na rynku walut wschodzących kończąc. Oczywiście nie jest powiedziane, że wszystko to musi zmaterializować się właśnie teraz. Oczekiwania na podwyżki stóp eskalowały już w czerwcu, jednak władzom monetarnym w USA udało się przekonać rynek, że to zdecydowanie przedwcześnie. Szef Fed jest również świadom tego, co wyższe stopy oznaczają dla pęczniejącego długu USA. Szczególnie tuż przed wyborem na drugą kadencję.

Tym samym klucz do wyjaśnienia sytuacji rynkowej leży w rękach Fed. Treść komunikatu po następnym posiedzeniu (16 grudnia) będzie najlepszym sygnałem co do interpretacji danych z zeszłego piątku przez amerykańskie władze monetarne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Klęska urodzaju