Klienci coraz chętniej wybierają fundusze bezpieczne

Anna Borys
13-09-2007, 00:00

W sierpniu zastrzyk świeżej gotówki trafił do fundu- szy pieniężnych. Ich akty-wa wzrosły w sierpniu z 7,897 mld zł do 8,846 mld zł. Szybciej rosły tylko aktywa funduszy lokujących kapitał w papiery dłużne niezwiązane z euro i dolarem. Jeszcze w lipcu najmocniej powiększyły stan posiadania fundusze akcyjne. Wygląda na to, że klienci TFI zaczynają sobie zdawać sprawę z ryzyka, z jakim wiążą się ich inwestycje.

Biorąc pod uwagę stopy zwrotu, zachowanie inwestorów jest zrozumiale. W ostatnim miesiącu wyniki funduszy akcji krajowych wahają się od +2,95 proc. dla UniFundusze subfundusz UniMaxAkcje do -3,12 proc. dla AIG Parasol Podatkowy AIG Subfundusz Akcji. Nie są to bardzo słabe wyniki, ale klienci towarzystw inwestycyjnych zauważyli już, że rynek stał się bardzo chimeryczny i ryzyko inwestycji rośnie.

Inaczej jest z produktami pieniężnymi: ich wyniki są niskie, ale przewidywalne. W ostatnim miesiącu stopa zwrotu z funduszy pieniężnych wahała się od +0,45 proc. dla Allianz subfundusz Allianz Pieniężny do +0,25 proc. dla DWS Polska Płynna Lokata.

Część klientów TFI boi się turbulencji na giełdzie. Słusznie? Niekoniecznie. Warto zauważyć, że gracze, którzy inwestowali na GPW w 2001 r. i przetrwali pęknięcie internetowej bańki spekulacyjnej, odrobili straty. Ci, którzy kapitału nie wycofali, nawet wyszli na przyzwoity plus.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Klienci coraz chętniej wybierają fundusze bezpieczne