Klienci wracają do TFI

Grzegorz Nawacki
19-10-2009, 00:00

Piąty miesiąc z rzędu klienci więcej do funduszy wpłacają niż wypłacają. Branża liczy na jeszcze 2-3 mld zł w tym roku.

Piąty miesiąc z rzędu klienci więcej do funduszy wpłacają niż wypłacają. Branża liczy na jeszcze 2-3 mld zł w tym roku.

Drugie miesiąc z rzędu klienci funduszy inwestycyjnych są wyjątkowo aktywni. We wrześniu umorzyli jednostki za 4,99 mld, a kupili za 5,64 mld zł. W efekcie passę dodatniego salda TFI udało się przedłużyć do pięciu miesięcy. W sumie od początku roku klienci wpłacili o 0,78 mld zł więcej niż wycofali.

— Mamy okres stabilizacji i powolnego wzrostu rynku. W czwartym kwartale spodziewam się sprzedaży na poziomie 2-3 mld zł, a na koniec roku aktywów na poziomie 95-100 mld zł [obecnie 89 mld zł — przyp. red.] — mówi Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Na powrót do czasów, gdy pieniądze płynące co miesiąc do funduszy liczone były w miliardach przyjdzie jeszcze poczekać.

— Jeśli na świecie nie dojdzie do jakiegoś załamania, w drugiej połowie przyszłego roku można oczekiwać znacząco większego napływu do funduszy. Powrót aktywów do rekordowego poziomu 140 mld zł z października 2007 r. prawdopodobny jest w 2011 r. Zakładanie, że stanie się to w 2010 r. jest wersją super optymistyczną — dodaje Marcin Dyl.

We wrześniu najbardziej aktywni byli klienci funduszy akcyjnych. Zainwestowali 2,07 mld, a wycofali 2,03 mld zł.

— Jest grupa bardzo aktywnych inwestorów, która wykorzystując internetowe platformy często przenosi się między funduszami szukając okazji do zarobku — zauważa Tomasz Publicewicz, analityk Analiz Online.

Ponad 166 mln zł pozyskały fundusze mieszane. Najwięcej, 534 mln zł, napłynęło do funduszy pieniężnych. Z kolei ponad 105 mln zł klienci zabrali z funduszy obligacji.

— Pieniężne wygrywają z depozytami. Oprocentowanie lokat spada i na tym tle wyniki funduszy wyglądają atrakcyjnie. Poza tym banki powoli konwertują bazę depozytową na bardziej dochodowe produkty — mówi Tomasz Publicewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Klienci wracają do TFI