Klinika Ambroziak rozgląda się za inwestorem

Po chirurgii i okulistyce czas na konsolidację w branży medycyny estetycznej. Znana warszawska placówka może przetrzeć szlaki.

Mezoterapia, nutacyjna liposukcja infradźwiękowa, implanty, uretrocytoskopia, leczenie hemoroidów i haluksów — to tylko niektóre zabiegi z oferty Kliniki Ambroziak. W progach warszawskiej kliniki mogą pojawić się wkrótce nie tylko amatorzy pięknego wyglądu, ale też biznesmeni w dobrze skrojonych garniturach. Będą badać księgi spółki, która chce wyjść na rynek w poszukiwaniu nowego inwestora. Spółka wynajęła mBank jako doradcę przy transakcji.

Zobacz więcej

Fot.Radoslaw NAWROCKI-FORUM

„Spółka jest obecnie w fazie szybkiego wzrostu wynikającego z wieloletniej pracy właścicieli oraz trendów rynkowych. Właściciele zatrudnili firmę doradczą, która ma ich wspierać w znalezieniu najlepszego modelu działania spółki, który umożliwi jej ekspansję geograficzną połączoną z kontynuacją dynamicznego rozwoju. Projekt jest na zbyt wczesnym etapie, aby można było wyrokować, w jakim rozwinie się kierunku” — napisali przedstawiciele spółki w oświadczeniu dla „PB”.

Klinika Ambroziak miała 35 mln zł przychodów i 12,8 mln zł zysku netto w 2015 r., wynika z danych w KRS. Inwestorów może przyciągnąć nie tylko wysoka rentowność tej spółki, ale możliwość wejścia na rynek medycyny estetycznej, który rośnie o kilkanaście procent rocznie. Według firmy badawczej PMR, wartość rynku chirurgii plastycznej wyniosła ok. 300 mln zł w 2015 r. Natomiast rynek medycyny estetycznej może mieć wartość 600 mln zł, szacuje Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti- Aging.

— To rynek atrakcyjny dla inwestorów finansowych i branżowych. Dla inwestorów finansowych interesujący jest wzrost, dla branżowych — możliwość rozwoju obszaru medycyny estetycznej w ramach swojej dotychczasowej działalności podstawowej — mówi Rafał Błędowski z firmy doradczej CIC Corporate Finance. Obok podmiotów branżowych, takich jak Lux Med, Enel-Med i Medicover, spółką mogą zainteresować się inwestorzy finansowi tacy jak Penta Investments czy Innova Capital. Rynek medycyny estetycznej jest na dość wczesnym etapie rozwoju. W Polsce działa ok. 2,5 tys. placówek, które wykonują zabiegi i terapie medycyny estetycznej, plus ok. 400 gabinetów chirurgii plastycznej, szacuje Andrzej Ignaciuk. Aż się prosi o konsolidację. Kluczowe znaczenie dla klientów (głównie klientek) ma nazwisko konkretnego lekarza, dla którego są w stanie przemierzyć całą Polskę. Do rozwoju klinik medycyny estetycznej kluczowe jest stworzenie brandu sieci klinik oferujących usługę na takim samym poziomie, posiadających jednolitą strategię marketingową. Taka sieć natomiast umożliwi bardziej efektywne wykorzystanie czasu lekarzy poprzez odpowiednie ułożenie im grafiku oraz lepszą dostępność usług w lokalnych społecznościach.

— Medycyna estetyczna oparta jest na klientach operującymi wyższymi budżetami, w efekcie pozostaje o krok w tyle za okulistyką i ortopedią, które oferują usługi pierwszej potrzeby. Te dwie specjalizacje wytworzyły już centra medyczne kojarzone z marką kliniki, a nie konkretnego lekarza. Teraz czas na medycynę estetyczną — mówi Rafał Błędowski.

 

OKIEM EKSPERTA

Konsolidacja na horyzoncie

MICHAŁ KARWACKI, partner kancelarii Squire Patton Boggs

Od kilku lat obserwujemy bardzo dynamiczny wzrost wyników klinik chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Jest wiele powodów, które przemawiają za zwiększeniem dynamiki wzrostu w kolejnych latach. Rozwojowi tego sektora sprzyjają czynniki makroekonomiczne, takie jak większa siła nabywcza Polaków oraz bardzo modny długotrwały trend dbania o swoje ciało. Spodziewam się, że rynek pójdzie w kierunku konsolidacji klinik medycyny estetycznej, szczególnie w pobliżu naszej zachodniej granicy, gdzie usługi mogą być kierowane także do bardziej zamożnych niemieckich klientów. Cena usług w Polsce jest znacznie niższa niż w Niemczech, a usługi polskich chirurgów plastycznych są wysoko cenione. Kliniką Ambroziak mogą być bardzo zainteresowani inwestorzy finansowi ze względu na perspektywy szybkiego rozwoju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu