KLM coraz bliżej SkyTeam

Agnieszka Morawiecka
23-05-2003, 00:00

Wiele wskazuje na to, że KLM, czwarty przewoźnik w Europie, zdecydował się na alians ze SkyTeam, do którego wchodzą już Air France i Alitalia.

Niewykluczone, że już wkrótce KLM Royal Dutch Airlines przestaną utrzymywać rynek w niepewności. Zdaniem holenderskiego „De Telegraaf”, powołującego się na informatora z Air France, czwarte linie lotnicze w Europie zdecydowały się już na współpracę z Air France i członkostwo w SkyTeam. Holenderski przewoźnik nie potwierdził jednak tych informacji i utrzymuje, że nadal rozmawia o wejściu do aliansu z Air France, a także z British Airways, wokół którego został stworzony oneworld.

— Wciąż prowadzimy negocjacje zarówno z Air France, jak i British Airways — mówi Bart Koster, rzecznik KLM.

Dodał, że decyzja w tej sprawie zapadnie jeszcze w tym roku, ale nie w ciągu najbliższych dni. Air France odmówił komentarza.

Tymczasem, jak doniósł „De Telegraaf”, wspólna decyzja KLM i Air France o wejściu Holendrów do aliansu została podjęta niedawno po spotkaniu zarządu obu spółek w Amsterdamie. Jednak rzecznik KLM twierdzi, że Leo van Wijk, szef KLM, odbywa regularne spotkania również z członkami zarządów innych przewoźników.

Wejście do aliansu da KLM mocniejszą pozycję w negocjacjach z bankami i producentami samolotów. Pozwoli także ograniczać koszty oraz zwiększyć liczbę przelotów, czego nie sposób zignorować w sytuacji kryzysu branży lotniczej, spowodowanej skutkami zamachów 11 września, wojną w Iraku i wirusem SARS.

O tym, że KLM ma wejść do SkyTeam, mówiło się już od ponad roku. Pod koniec września ubiegłego roku Leo van Wijk twierdził, że KLM prowadzi z Air France rozmowy o współpracy, a nie o fuzji czy stworzeniu joint venture. I choć wielokrotnie podkreślał korzyści płynące z przystąpienia do SkyTeam, to spółka nadal negocjowała z również z British Airways.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / KLM coraz bliżej SkyTeam