Kłopoty z kredytami

Adamczak Sylwia
opublikowano: 08-02-1999, 00:00

Kłopoty z kredytami

W związku z ciągle wzrastającą liczbą udzielanych w Polsce kredytów oraz dużym zapotrzebowaniem banków na środki pozwalające na finansowanie działalności, wiodące polskie banki coraz częściej rozważają możliwość skorzystania z transakcji sekurytyzacji posiadanych przez nie aktywów kredytowych. Zainteresowanie tego typu transakcjami wyrażają także spółki, które mogą poddawać sekurytyzacji należności Skarbu Państwa, czy należności handlowe. Transakcja sekurytyzacji należności handlowych jest więc dla spółki alternatywą dla factoringu.

NAJPROŚCIEJ MÓWIĄC sekurytyzacja oznacza zamianę aktywów (wierzytelności pieniężnych) na papiery wartościowe za pośrednictwem utworzonej w tym celu spółki specjalnego przeznaczenia (SPV - special purpose vehicle).

W ZALEŻNOŚCI od posiadanych aktywów spółka celowa dopasowuje do nich rodzaj finansowania. Aktywa o dłuższej zapadalności, tj. kredyty hipoteczne, samochodowe, finansowane są poprzez emisje obligacji (np. sekurytyzacja 10-letnich kredytów mieszkaniowych sfinansuje emisja obligacji o 10-letnim terminie zapadalności). Sekurytyzacja stanowi więc alternatywne źródło finansowania działalności. Dodatkowo, transakcja ta pozwala pozyskać środki po niższym koszcie niż w przypadku kredytu w przypadku, gdy bank wybiera do sekurytyzacji kredyty o wyższej jakości niż całość jego portfela kredytowego. Tak wyselekcjonowane kredyty stanowią dobre zabezpieczenie emisji papierów dłużnych, co obniża ryzyko inwestycji i obniża koszt emisji. Wyrazem tego jest wyższy poziom ratingu papierów wyemitowanych przez SPV niż rating papierów kreatora transakcji (w tym przypadku banku).

KORZYSTANIE z tej formy finansowania działalności staje się w ciągu ostatnich lat coraz powszechniejsze. Tylko w Stanach Zjednoczonych w 1997 roku przeprowadzono transakcje na ponad 200 mln USD, a dynamika wzrostu na przestrzeni lat 1990-1997 wyniosła aż 366 procent.

Sylwia Adamczak

Środkowoeuropejskie Centrum Ratingu i Analiz - CERA SA;

tel. (022) 827 80 00, 827 80 08

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adamczak Sylwia

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / Kłopoty z kredytami