Czytasz dzięki

KNF chce w GPW kierowników

opublikowano: 03-04-2017, 22:00

Nadzorca chce podnieść poprzeczkę władzom giełdy. Prawnicy oceniają, że wysoko zawiesza ją obecne rygorystyczne podejście urzędników

„W skład zarządu giełdy powinny wchodzić osoby posiadające wykształcenie wyższe, co najmniej trzyletni staż pracy w instytucjach rynku finansowego oraz nieposzlakowaną opinię w związku ze sprawowanymi funkcjami” — tak brzmi artykuł 25a ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Że nie tylko brzmi, ale też ma swoją siłę, szeroka publika dowiedziała się nie raz. Ostatnią okazją była batalia Rafała Antczaka o fotel prezesa Giełdy Papierów Wartościowych (GPW). Były już członek zarządu Deloitte ostatecznie — pomimo namaszczenia przez właściciela GPW — prezesem nie został. Na przeszkodzie stanęła mu interpretacja art. 25a przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), akceptującej kandydata. Jak jednak się dowiedzieliśmy, to mają być ostatnie chwile kontrowersyjnego przepisu w tym kształcie. Według informacji „PB”, jedną z opcji proponowanych przez KNF jest wyśrubowanie wymagań co do przyszłych prezesów giełdy.

NA OSTRO: Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, naraził się na krytykę po tym, jak urząd blokował nominację nowego prezesa giełdy. Teraz podległa mu instytucja zgłosiła propozycję zaostrzenia przepisów dotyczących kwalifikacji szefa GPW.
Zobacz więcej

NA OSTRO: Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, naraził się na krytykę po tym, jak urząd blokował nominację nowego prezesa giełdy. Teraz podległa mu instytucja zgłosiła propozycję zaostrzenia przepisów dotyczących kwalifikacji szefa GPW. SZYMON ŁASZEWSKI

— Urząd KNF zgłosił do Ministerstwa Finansów uwagę, aby doprecyzować przepis odnoszący się do wymogów stawianych przed zarządem giełdy. Proponuje, aby w nowym brzmieniu chodziło o wymóg trzyletniego stażu pracy w instytucjach rynku finansowego na stanowisku kierowniczym — przyznaje Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.

Sito gęstnieje

Ruch KNF zbiega się z implementacją dyrektywy o regulacjach dotyczących oferowania instrumentów finansowych (MiFID II) i nowelizacją ustawy o obrocie, planowanej na końcówkę tego roku.

— To oznacza, że sito dla kandydatów na szefa GPW będzie jeszcze gęstsze — ocenia jeden z naszych rozmówców, związanych z rynkiem kapitałowym. Zapis o doświadczeniu kierowniczym ma zbić argumenty zauważających, że artykuł 25a eliminował Rafała Antczaka, ale daje otwartą drogę na GPW dla np. sprzątaczki na bankowym etacie. Tymczasem „PB” dotarł do analizy prof. Stanisława Sołtysińskiego z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak (SK&S;), sporządzonej przy okazji kontrowersji wokół kandydaturyRafała Antczaka. Prawnik, podpierając się europejskim prawodawstwem, dowodzi, że choć sam przepis w swoim brzmieniu nie jest niewłaściwy, to niewłaściwa jest jego rygorystyczna interpretacja przez urzędników KNF.

— Rozstrzygające znaczenie ma przedmiot wykonywanych prac lub usług, zakres kompetencji i realnie wykonywanych obowiązków. Preferowanie lub bezwzględny wymóg stażu pracy, rozumianego jako zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, byłoby głęboko sprzeczne z celem ustawy i regulacji unijnych. Oznaczałoby preferowanie doświadczeń nabytych w stosunku podległości służbowej wobec pracodawcy i dyskryminowałoby doświadczenia nabyte na kierowniczych stanowiskach zarządczych oraz w radach nadzorczych — dowodzi prawnik.

Test rynku

Według informacji „PB”, pytaniew sprawie interpretacji art. 25a trafiło teżdo Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełdi Papierów Wartościowych (ESMA), któryjednak odmówił nam w tej sprawie komentarza. Wzbogacenie art. 25a o osoby ze stanowiskami kierowniczymi w CV nie musi oznaczać, że na giełdowy fotel mogliby aspirować nieliczni. Tu, według opinii prof. Stanisława Sołtysińskiego, pojęcie „instytucja rynku finansowego” nie jest tożsame z „instytucją finansową” znaną z Kodeksu spółek handlowych. Prawnik — powołując się na unijne przepisy i polskie autorytety prawne — wywodzi, że np. Deloitte jak najbardziej należy do instytucji rynku finansowego.

— Z przedłożonych mi dokumentów wynika, że p. prezes Antczak w pełni spełnia wymogi trzyletniego stażu pracy w instytucjach rynku finansowego w świetle art. 25a ust. 1 ustawy — konstatuje przedstawiciel SK&Sw; piśmie, które trafiło także do urzędników UKNF. Czy argumentacja ta przekonała urzędników i upraszcza ścieżki w drodze na giełdę? Jeden z menedżerów rynku kapitałowego: — Testem będzie zbliżający się wybór nowego prezesa GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński, Bartek Godusławski

Polecane