KNF po latach ukarała Copernicusa

opublikowano: 20-12-2017, 22:00

Fundusz padł 3 lata temu, tymczasem nadzór dopiero teraz nałożył grzywnę na zarządzające funduszem TFI.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) przypomniała sobie o Copernicus Capital TFI. Powiernik został ukarany za przekroczenie limitów koncentracji w Copernicus FIO. Limity miały przekraczać subfundusze Dłużnych Papierów Korporacyjnych, Dłużny Skarbowy Plus i Płynnościowy Plus. Pierwszy miał przy tym zainwestować ponad 20 proc. portfela w podmiot należący do grupy kapitałowej.

Tomasz Bedla, prezes Copernicusa
Marek Wiśniewski

— Kara nałożona na nas przez KNF dotyczy naruszeń sprzed kilku lat i bardzo zależało nam na jak najdokładniejszym wyjaśnieniu sprawy, dlatego aktywnie współpracowaliśmy z komisją w trakcie postępowania — mówi Tomasz Bedla, wiceprezes Copernicus Capital TFI.

Podkreśla, że fundusze przekraczały limity m.in. w momencie znacznego spadku aktywów z uwagi na dużą wartość umorzeń jednostek uczestnictwa. — Naruszenie limitów dotyczyło wyłącznie okresów przeszłych i w żaden sposób nie wpływa na bieżącą sytuację towarzystwa oraz funduszy zarządzanych przez towarzystwo. Obecnie mamy jedną z lepszych na rynku dywersyfikację portfeli inwestycyjnych funduszy, co potwierdzają publicznie dostępne rankingi. Ponadto, wdrożyliśmy specjalistyczne systemy informatyczne analizujące przekroczenia oraz kosztochłonne procedury, które służą zapobieganiu występowania przekroczeń limitów. Widzimy już efekty tych działań i już od dłuższego czasu nie odnotowujemy przekroczeń limitów — zapewnia Tomasz Bedla.

Z trzech subfunduszy, za które musi zapłacić TFI, dwóch już nie ma w sprzedaży, w tym subfunduszu Dłużnych Papierów Korporacyjnych, który był flagowym produktem Copernicusa. W stan likwidacji został postawiony jeszcze w 2014 r., po tym jak okazało się, że jego portfel wypełniony jest wątpliwej jakości papierami i w związku z tym nie zwraca inwestorom pieniędzy na czas. Likwidacja wciąż jednak trwa, a pieniądze są stopniowo zwracane inwestorom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane