KNF ściga insider trading w Ursusie

opublikowano: 09-04-2019, 16:27

Blokada rachunków maklerskich i donos do prokuratury – to pochodne sprzedaży akcji Ursusa, przez grupę głównego akcjonariusza.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ujawniła, że 22 marca skierowała do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o  podejrzeniu popełnienia przestępstwa wykorzystania informacji poufnej w związku z handlem akcjami Ursusa. Równocześnie KNF wystąpiła o blokadę rachunków maklerskich prowadzonych na rzecz Pol-Mot Auto, spółki zależnej głównego udziałowca Ursusa.

Ursus
Zobacz więcej

Ursus fot. Jacek Szydłowski/Forum

Chodzi o to, że między 11 a 20 marca Ursus nie informował o dokonaniu zajęcia komorniczego na rzecz PKO Banku Polskiego, który domaga się od spółki spłaty należności wysokości 10 mln zł (licząc bez odsetek).

Równocześnie Pol-Mot Auto, spółka wchodząca w skład grupy kapitałowej kontrolującej nieco ponad 40 proc. akcji Ursusa, sprzedawała akcje producenta ciągników. W wyniku tego udział holdingu w akcjonariacie Ursusa spadł z 41,72 proc. do 40,61 proc.

KNF zwróciła jednak uwagę, że trzy osoby związane z organami holdingu Pol-Mot są przy tym członkami rady nadzorczej Ursusa, a więc mają dostęp do informacji poufnych w Ursusie i w związku z tym doszukała się naruszenia prawa.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy