KNF sypnęła karami

Łącznie 5,63 mln zł kar ma zapłacić Platinum Prestige Capital za naruszenie obowiązków akcjonariusza spółki giełdowej.

Wpływy budżetu z fotoradarów są znacznie mniejsze od planowanych, ale minister finansów Jacek Rostowski może chyba spać spokojnie: Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nałożyła właśnie kolejną gigantyczną karę na podmiot z rynku finansowego. W sumie licznik od początku roku nabił już ponad 28 mln zł. Dla porównania — w 2012 r. były to 3,2 mln zł, a rok wcześniej 5,2 mln zł. Platinum Prestige Capital ma zapłacić 5,63 mln zł, bo 31 razy złamał przepisy dotyczące zawiadamiania o zmianie udziałów w akcjonariacie PSW Capital, spółki notowanej na NewConnect.

To nie pierwsza kara w tej sprawie. Na początku września komisja ukarała Dom Inwestycyjny Platinum Capital za 40-krotne naruszenie obowiązków informacyjnych, dotyczących udziału w akcjonariacie PSW. Kara sięgnęła 5,7 mln zł — to rekord w historii polskiego rynku kapitałowego. Platinum Prestige Capital to spółka z portfela DI Platinum Capital. Podobnie jak w PSW Capital karty rozdaje w nich Piotr Krawczyk.

Inną dużą karę, nałożoną w tym roku przez KNF, ma uiścić DM IDMSA za utrzymywanie kapitałów nadzorowanych na poziomie niższym niż poziom skonsolidowanego kapitału wewnętrznego. — Każdy przypadek jest rozpatrywany oddzielnie, wysokość kary jest konsekwencją skali i istotności naruszeń przepisów oraz kroków podejmowanych przez stronę w celu uzdrowienia sytuacji. Nakładane kary często dotyczą naruszeń prawa, do których doszło w latach ubiegłych.

W niektórych przypadkach chodzi zatem o wydarzenia z czasów kryzysu. A im słabsze wyniki z działalności, tym większa jest wśród niektórych uczestników rynku tendencja do tego, aby iść na skróty, naciągać lub łamać prawo — mówi Łukasz Dajnowicz z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KNF sypnęła karami