KNF uderzyła w Polski Dom Maklerski

opublikowano: 08-11-2018, 22:00

Jeden z największych dystrybutorów obligacji GetBacku zamknie podwoje. Tego chce nadzór finansowy.

Na dzień przed walnym zgromadzeniem Polskiego Domu Maklerskiego (PDM), w trakcie którego ma odbyć się głosowanie nad uchwałą o rozwiązaniu spółki i powołaniu jej likwidatorów, Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) praktycznie przesądziła o wyniku głosowania.

7 listopada 2018 r. KNF cofnęła PDM zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej, wyznaczyła termin trzech i jednego miesiąca na zakończenie prowadzenia różnych aspektów działalności maklerskiej oraz nałożyła na spółkę 2,5 mln zł kary.

Decyzja KNF ma rygor natychmiastowej wykonalności. Motywowana jest zaś naruszeniem ustawy o obrocie, poprzez udział w organizacji procesu oferowania obligacji emitowanych przez GetBack, w sposób polegający na współpracy z „podmiotem trzecim nieposiadającym uprawnień do świadczenia usług oferowania instrumentów finansowych”. W ramach tej współpracy PDM pośredniczył w zbywaniu obligacji, natomiast „podmiot trzeci” pośredniczył w proponowaniu objęcia obligacji, akceptując w ten sposób udział w procesie oferowania obligacji podmiotu nieuprawnionego do wykonywania czynności oferowania instrumentów finansowych.

Nietrudno się domyślić, że niewymieniony przez KNF z nazwy „podmiot” to Idea Bank, który odsyłał klientów do PDM. Razem stanowili tandem mający bardzo duży udział w sprzedaży papierów dłużnych GetBacku. W związku ze sprawą GetBacku, prezes PDM został tymczasowo aresztowany. W 2017 r. PDM miał 25,1 mln zł przychodów i 3,6 mln zł zysku netto. Rok wcześniej 9,5 mln zł przychodów i 1,7 mln zł straty. PDM powstał w maju 2016 r. na bazie licencji Domu Maklerskiego Consus, największego gracza na rynku… uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Gdy jego współwłaściciel miał problemy z francuskim wymiarem sprawiedliwości, Consus zmienił strukturę własnościową i szyld.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu