Kobierniki bliżej spalarni

ANP
03-02-2011, 00:00

W grze o budowę spalarni jest siedem podmiotów. Negocjacje w formule PPP wkraczają na ostatnią prostą.

W grze o budowę spalarni jest siedem podmiotów. Negocjacje w formule PPP wkraczają na ostatnią prostą.

Po Poznaniu, Łodzi, Koszalinie czy Rudzie Śląskiej kolejne miasto zdecydowało się na budowę spalarni w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Tym razem instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych ma powstać w Kobiernikach koło Płocka.

— Do postępowania zgłosiło się dziewięć podmiotów, ale dwa odpadły ze względów formalnych [to firma Orlen Eko i konsorcjum firm Ratech i Nowax — red.]. Jesteśmy po pierwszej turze rozmów. W lutym planujemy kolejną — mówi Józef Janicki, prezes Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych, którego jedynym właścicielem jest gmina Płock.

O zlecenie samodzielnie ubiegają się: włoska firma Hafner, Chemoserwis Dwory, warszawskie spółki Envipower, Saur Horyzont, Sita Polska i należąca do fińskiego koncernu Fortum spółka Fortum Power and Heat Polska. Wniosek o udział w postępowaniu złożyło także konsorcjum z udziałem francuskiego Cnim i PBG.

Zadaniem partnera prywatnego będzie zaprojektowanie instalacji i wybudowanie jej przy zapewnieniu finansowania, połączonego z utrzymaniem i zarządzaniem przez 25-30 lat. Koszt inwestycji jest niebagatelny — może wynieść 200-250 mln zł.

— Wkładem miasta w inwestycję będzie grunt, który oddamy inwestorowi w dzierżawę. Spodziewamy się, że jeszcze w tym roku wyłonimy partnera prywatnego. W optymistycznym scenariuszu zakładamy, że wówczas uruchomienie instalacji potrwa od półtora roku do dwóch lat — dodaje Józef Janicki.

Do spalarni będą trafiać śmieci m.in. z całego północnego Mazowsza. Jej moce przerobowe wyniosą 60-150 tys. ton rocznie. Dziś w Kobiernikach istnieje mniejszy zakład utylizacji, którego moce sięgają 44,5 tys. ton odpadów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kobierniki bliżej spalarni