Koka: Rosja obiecała przywrócić dostawy gazu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-01-2006, 20:24

Węgierski minister gospodarki i transportu Janos Koka powiedział w poniedziałek, że Rosja obiecała w pełni przywrócić do wtorku dostawy gazu na Węgry. Minister oświadczył, że Rosja opracowała technicznie sposób dostarczenia Węgrom takiej ilości gazu, jaką zakontraktowano.

Węgierski minister gospodarki i transportu Janos Koka powiedział w poniedziałek, że Rosja obiecała w pełni przywrócić do wtorku dostawy gazu na Węgry. Minister oświadczył, że Rosja opracowała technicznie sposób dostarczenia Węgrom takiej ilości gazu, jaką zakontraktowano.

Rosja w niedzielę odcięła dostawy gazu przeznaczonego dla Ukrainy, która nie zgodziła się na nowe ceny gazu, ponad czterokrotnie wyższe niż dotychczasowe. Konsekwencje zakręcenia przez Gazprom kurka Ukrainie okazały się poważniejsze niż zapowiadano dla innych odbiorców przesyłanego przez Ukrainę rosyjskiego gazu.

Jego dostawy na Węgry zmalały o 40 procent - poinformował w poniedziałek największy na Węgrzech koncern gazowo-naftowy MOL.

Minister Koka ma zamiar naradzić się telefonicznie ze swymi odpowiednikami na Słowacji, w Czechach i Polsce, by wypracować wspólne stanowisko w zaistniałej sytuacji przed unijnym spotkaniem w środę w Brukseli.

Zbiorą się tam eksperci ds. energetyki z 25 krajów UE, by ocenić sytuację i zaplanować podjęcie ewentualnych wspólnych działań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane