Kolej się leni

Agnieszka Jabłońska
opublikowano: 26-08-2010, 11:44

Maruderzy nie tknęli unijnej kasy. Należy do nich branża kolejowa. Minister Elżbieta Bieńkowska postawiła im ultimatum

Sektory, które do końca roku się nie poprawią, stracą unijne dotacje — grozi resort rozwoju, wskazując m.in. na koleje.

Zobacz więcej

Słabym ogniwem są przede wszystkim koleje.

Nie chcąc stracić ani centa z 67 mld EUR, które Polska dostała z UE na lata 2007-13, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) wzięło do galopu instytucje odpowiedzialne za podział unijnej kasy. Maruderzy muszą do końca roku udowodnić, że pieniędzy nie zmarnują — wynika z pisma MRR, do którego dotarł "Puls Biznesu". Jeśli ministerstwa nie przekonają, kasa popłynie gdzie indziej.
Koleje kuleją

Słabym ogniwem są przede wszystkim koleje. Do połowy lipca 2010 r. PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) podpisał w ramach działania 7.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko jedynie dwie umowy o dofinansowanie na kwotę 39,2 mln zł. To zaledwie 0,2 proc. przeznaczonych na ten cel 20 mld zł!

Z dokumentu MRR wynika, że słaby rezultat to skutek złożonego charakteru inwestycji w sektorze, "deficytu podejścia strategicznego" i nieskuteczności zarządu. Zarząd charakteryzuje "brak zorientowania na osiąganie konkretnych rezultatów, trudności decyzyjne i koncentracja na bieżącym administrowaniu obszarem". Mimo to resort rozwoju zapowiada, że kolej dotacji nie straci.

— Od momentu, w którym powstał dokument, prace nabrały tempa. PKP PLK ma się trzymać masterplanu przygotowanego pod koniec czerwca. Udało się podpisać kolejne umowy (obecnie jest ich siedem), które stanowią 12 proc. dostępnego budżetu. Do końca roku wartość kontraktacji ma przekroczyć 50 proc. alokacji — tłumaczy Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Jabłońska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu