Kolejarze w Kielcach przez dwie godziny blokowali tory

12-01-2005, 12:06

Kilkudziesięciu kolejarzy ze związków zawodowych blokowało w środę rano przez dwie godziny tory przy głównej stacji kolejowej w Kielcach. Protest miał spokojny przebieg. Z powodu blokady kilka pociągów odjechało z opóźnieniem.

Związkowcy weszli na tory o godzinie 8. Mieli flagi związkowe oraz transparenty z hasłami, m.in. "Nie dla likwidacji pociągów", "Nie dla utraty miejsc pracy", "Nie dla samowoli władzy".

- Dzisiejszy protest jest efektem fiaska wczorajszych rozmów komisji trójstronnej i brakiem realizacji porozumień zawartych pomiędzy kolejami i stroną rządową. Naszym najistotniejszym postulatem jest dofinansowanie przewozów regionalnych. Nie zgadzamy się na program rządu, który zakłada dzielenie spółki na mniejsze podmioty - powiedział przewodniczący Związku Zawodowego Kolejarzy Andrzej Zuba.

Przewodniczący zaznaczył, że akcja jest sygnałem ostrzegawczym i jeśli nie przyniesie rezultatów, to może dojść do strajku generalnego na kolei. Związkowcy podkreślali, że protest nie jest skierowany przeciwko pasażerom, lecz rzeciwko "zgubnej polityce transportowej".

Protest zakończył się o godz. 9.50. W czasie blokady pociągi z Radomia i Częstochowy zakończyły bieg na stacji Kielce-Herby, skąd podróżnych zabrały autokary. Pociąg pospieszny z Krakowa do Warszawy i Lublina ominął kielecki dworzec i odjechał z opóźnieniem ze stacji Kielce-Herby, dokąd podróżnych dowieziono autobusami. Blokada spowodowała kilkudziesięciominutowe opóźnienie pociągów pospiesznych z Lublina do Krakowa i Katowic oraz relacji Kołobrzeg-Kraków. Z opóźnieniem odjechał pociąg do Radomia.

Po zakończeniu blokady dyrektor Świętokrzyskiego Zakładu Przewozów Regionalnych Andrzej Jagielski powiedział PAP, że ruch na kieleckiej stacji odbywa się normalnie.

agn/ dsr/ hes/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kolejarze w Kielcach przez dwie godziny blokowali tory