Kolejna fuzja wśród hiszpańskich banków

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 30-12-2020, 12:57

Trwa konsolidacja na hiszpańskim rynku bankowym, którą zdynamizowała pandemia koronawirusa. Tym razem swoje potencjały połączą Unicaja i Liberbank, informuje Reuters.

JON NAZCA / Reuters / Forum

W nowym podmiocie 59,5 proc. udziałów obejmie Unicaja. Zgodnie z umową zatwierdzoną przez zarządy obu banków Unicaja w pełni wchłonie swojego rywala i utworzy bank z aktywami o wartości 110 mld EUR. Transakcja wycenia wartość Liberbanku na poziomie 763 mln EUR.

Udziałowcy Liberbanku otrzymają 1,075 mld nowych akcji w cenie gwarantującej 5 proc. premię względem kursu zamknięcia z wtorkowej sesji.

Dzięki połączeniu, nowy bank, który będzie piątym co do wielkości w Hiszpanii pod względem aktywów, będzie mógł wygenerować 192 mln EUR oszczędności rocznie i wypracować współczynnik kapitałowy na poziomie 12,4 proc. po 1,2 mld EUR kosztów związanych z fuzją.

Na początku grudnia o zatwierdzeniu fuzji informowały państwowe banki Bankia i Caixabank na bazie których ma powstać największy kredytodawca w Hiszpanii z zarządzanym majątkiem o wartości 664 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane