Kolejna podwyżka stóp na Węgrzech

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 25-11-2021, 11:27

Bank centralny Węgier ponownie zacieśnił swoją politykę monetarną. Tym razem podwyższył stopę depozytową. To już drugi ruch w górę na tej stawce w ciągu zaledwie tygodnia. Decyzja podyktowane była próbą ograniczenia rosnącego ryzyka inflacyjnego, informuje Reuters.

Narodowy Bank Węgier (NBH)
Narodowy Bank Węgier (NBH)
fot. Bloomberg

Stopa depozytowa została podniesiona w czwartek o 40 punktów bazowych do poziomu 2,9 proc. Poprzednia podwyżka przeprowadzona została w skali 70 pb.

Bank Węgier zdecydował się rozpocząć proces zaostrzania polityki pieniężnej w lipcu, kiedy to po podniósł benchmarkową stawkę o 30 pb do 1,2 proc. Od tamtej pory kluczowy wskaźnik wzrósł już do 2,1 proc. Ostatnia podwyżka stopy referencyjnej miała miejsce na początku listopada. Później bank zaczął manipulować oprocentowaniem jednotygodniowego depozytu i zadeklarował, że jest gotowy do podniesienia go powyżej stopy bazowej. Tak też się stało.

Tygodniowa stopa depo będzie przekraczać poziom stopy bazowej tak długo, jak długo przeważać będzie ryzyko rynku surowcowego i finansowego istotne dla perspektyw inflacji – napisał bank w komunikacie.

To dobre informacje dla forinta, wpływające na umocnienie węgierskiej waluty, choć i ona pozostaje pod presją silnego dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane