Kolejna podwyżka stóp w Norwegii

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 22-09-2022, 10:57
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Władze monetarne Norwegii ponownie zacieśniły swoją politykę podnosząc rynkowe stawki. Norges Bank zapowiedział, że w grę wchodzą kolejne podwyżki, informuje Reuters.

Norges Bank
Norges Bank
fot. Krister Soerboe/Bloomberg

Benchmarkowa stawka depozytów a vista zwiększona została o 50 punktów bazowych do poziomu 2,25 proc. Decyzja nie zaskoczyła, gdyż w sierpniu bank centralny zapowiadał już taki ruch.

Obecny poziom stóp jest najwyższym od 2011 r. Zdaniem decydentów z Norges Banku w trakcie nadchodzącej zimy stopy powinny wzrosnąć do poziomu około 3 proc., co sugeruje że również podczas listopadowego posiedzenia Komitetu Polityki Pieniężnej ogłoszona zostanie kolejna podwyżka.

Bank podkreślił, że wysoka inflacja wymaga zdecydowanych ruchów w celu odzyskania nad nią kontroli. W sierpniu br. stopa inflacji wzrosła do 6,5 proc. w skali roku i to mimo wprowadzonych przez rząd ograniczeń wzrostu rachunków za prąd. Liczona z wyłączeniem energii inflacja wyniosła natomiast 4,7 proc. i ponad dwukrotnie przekracza cel Norges Banku na poziomie 2 proc.

Bank centralny uważa obecnie, że dopiero w 2024 r. możliwe będzie poluzowanie stawek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane