Kołodziej: Polsce nie grozi atak ptasiej grypy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-08-2005, 17:44

Polsce nie grozi atak ptasiej grypy - uważa były główny lekarz weterynarii, ekspert ds. weterynaryjnych, Piotr Kołodziej. Jego zdaniem, co prawda zagrożenia nigdy nie można całkowicie wykluczyć, ale w tym przypadku jest ono znikome.

Polsce nie grozi atak ptasiej grypy - uważa były główny lekarz weterynarii, ekspert ds. weterynaryjnych, Piotr Kołodziej. Jego zdaniem, co prawda zagrożenia nigdy nie można całkowicie wykluczyć, ale w tym przypadku jest ono znikome.

"Nie importujemy mięsa drobiowego z Rosji. Jest też zbyt daleko, by chorobę przeniosły z Syberii wędrowne ptaki" - powiedział w czwartek PAP Kołodziej.

Zaznaczył, że nie zarazimy się poprzez mięso drobiowe sprzedawane w sklepach, ponieważ jest to głównie mięso z hodowli krajowej. Nie importujemy mięsa z Rosji. Poza tym gotowanie czyni mięso bezpiecznym.

W jego opinii, pewnym zagrożeniem mogłaby być natomiast żywność przewożona przez osoby podróżujące indywidualnie z tamtych terenów, dlatego odpowiednie służby na granicach powinny zwrócić na to uwagę.

Według niego, głównym źródłem rozprzestrzeniania się ptasiej grypy są wędrujące dzikie ptaki. Jednak w naszym przypadku ryzyko jest znikome, ponieważ nie ma ptaków migrujących okresowo między Polską a Syberią.

W środę rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podało, że w objętych zarazą obwodach Rosji zasadniczo wzrosła liczba ptaków padłych na ptasią grypę.

Ptasia grypa zaatakowała trzy rosyjskie obwody na Syberii. Tylko w rejonie Nowosybirska zapowiedziano wybicie 65 tysięcy sztuk drobiu, zagrożonych wirusem H5N1. Ptasią grypę stwierdzono też na fermach na północy Kazachstanu, co w środę oficjalnie potwierdzono w Astanie.

Rosyjskie ministerstwo zastrzegło jednak, iż mimo szerzącej się epidemii wśród ptaków, nie notowano przypadku zaatakowania człowieka przez ten groźny wirus.

Ptasia grypa, od 2003 r. nękająca kraje Azji Południowo-Wschodniej, spowodowała już na tym obszarze zgony co najmniej 61 osób, głównie Wietnamie i Tajlandii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed pandemią tej choroby i szacuje, że może ona zabić nawet 50 milionów osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane