Komentarz Adama Sofuła: Jak prywatyzacja, to tylko totalna

Adam Sofuł
17-07-2008, 08:31

Chmury zbierały się od dłuższego czasu, aż  wreszcie zagrzmiało. Platforma Obywatelska przestała udawać że nawet jej przez myśl nie przeszedł pomysł prywatyzacji szpitali, Prawo i Sprawiedliwość w  odpowiedzi odgrzało swój klip wyborczy i zarzuciło politycznym rywalom chęć „totalnej prywatyzacji szpitali”. Debata o systemie ochrony zdrowia przebiega więc tak jak dotychczas, tylko trochę głośniej. Zamiast rzeczowej dyskusji jest tylko wojna na strachy.

Trudno bronić reformatorskich planów rządu wobec systemu ochrony zdrowia — zmieniają się z tygodnia na tydzień i sprawiają raczej wrażenie przypadkowo dobranych haseł, a nie spójnej strategii. Przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego (co nie oznacza jeszcze prywatyzacji) to jednak pomysł dobry, chociaż zbyt nieśmiało promowany. Dziś w Polsce działa w tej formie już kilkadziesiąt szpitali i wbrew temu co mówi PIS na placach przed szpitalami nie kłebią się pacjenci, którzy byli zbyt ubodzy by się doń dostać.

Prywatyzacja szpitali stała się więc na dziś jedynym punktem dyskusji o reformie systemu ochrony zdrowia. Zapewne dlatego, że w debacie o innych problemach służby zdrowia nie można wykorzystać wyborczych klipów. A szkoda by było, gdyby się zmarnowały.

Adam Sofuł, a.soful@pb.pl 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Sofuł

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Komentarz Adama Sofuła: Jak prywatyzacja, to tylko totalna