Komentarz po sesji: WIG-Energia +14,65%

Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
opublikowano: 2023-07-17 17:31

Początek nowego tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł wzrost głównego indeksu, WIG20, o 0,46%, do poziomu 2136 pkt. mWIG40 zyskał 1,74%, podczas gdy sWIG80 zanotował zniżkę o 0,27%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,1 mld złotych. Najmocniejszym sub-indeksem był dziś WIG-ENERGIA ze zwyżką ponad 14,6%.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja
materiały prasowe

Pierwsza sesja tygodnia na globalnych rynkach nie przyniosła istotniejszych zmian. Poranna część handlu mijała pod znakiem lekkiej inicjatywy ze strony podaży w ślad za słabszymi danymi makro z Chin. Początek obrotu kasowego w USA wsparł jednak sentyment. Rynek czeka na wyniki finansowe za 2Q amerykańskich spółek, gdzie w tym tygodniu raportami podzieli się m.in. Tesla czy tamtejszy sektor bankowy.

Lokalnie, wydarzeniem dnia były dwucyfrowe wzrosty na krajowych przedstawicielach sektora energetycznego, gdzie Tauron zyskał 22,4%, Enea 30,2%, a PGE 14,89%. Powodem wzrostów była oferta ze strony SP dot. wydzielenia aktywów węglowych z ww spółek. Skarb Państwa zaoferował 849 mln za PGE GiEK, 2,48 miliarda za udziały ENEA Wytwarzanie i 632 mln za akcje ENEA Elektrowni Połaniec oraz 153 mln za Energa Elektrownie Ostrołęka.

Z rynkowego punktu widzenia energetyka wspierała dziś krajowy rynek podczas gdy zagraniczne indeksy bazowe zmagały się z lekką podażą. Trendy wzrostowe pozostają jednak aktualne, a inwestorzy czekają na kolejne raporty spółek.