Czytasz dzięki

Komfort w Rumunii

opublikowano: 03-12-2018, 22:00

Kontrolowana przez Michała Sołowowa sieć sklepów z artykułami do aranżacji domów ma zgodę na przejęcie rumuńskiej spółki.

Jeden z najbogatszych Polaków rozbudowuje międzynarodowy biznes. Pod koniec listopada rumuńska Rada ds. Konkurencji (odpowiednik naszego UOKiK) wydała zgodę na przejęcie spółki Podnet Consulting przez Sklepy Komfort, których właścicielem od pół dekady jest Michał Sołowow.

Podnet Consulting, który zostanie wchłonięty przez polską spółkę, to operator sieci sklepów Progres, sprzedającej m.in. podłogi i wykładziny. Sieć ma obecnie 21 sklepów w całej Rumunii. Polskiemu miliarderowi — za nieujawnioną sumę — sprzedają ją dwaj lokalni przedsiębiorcy, Jean Podila i Radu Pelle. Spółka miała w ubiegłym roku 9,6 mln EUR (41 mln zł) przychodów. Zatrudnia prawie 120 osób. Do zamknięcia tego wydania „PB” przedstawiciele Komfortu nie odpowiedzieli na pytania o plany wobec rumuńskiej spółki.

Michał Sołowow został właścicielem Komfortu pod koniec 2013 r., gdy za nieujawnioną sumę odkupił sieć od funduszu Enterprise Investors. Od tego czasu sieć zwiększyła zasięg (ma teraz prawie 150 placówek), postawiła też mocniej na asortyment podłogowy.

— Komfort będzie budował kompetencje oraz oferował klientom wielomarkowe, multifunkcyjne rozwiązania w obszarze podłóg — i tylko na tym się skoncentruje — zapowiadał pięć lat temu miliarder.

Przypomnijmy, że Michał Sołowow jest też właścicielem Barlinka, czołowego producenta podłóg, który dekadę temu zainwestował w Rumunii, kupując tam producenta Diana Forest. Produkty Barlinka są już dostępne w ofercie sklepów Progres.

Zgodnie z danymi z KRS, Komfort (a dokładnie Sklepy Komfort SA) miał w ubiegłym roku 355,9 mln zł przychodów, o 19,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Zanotował jednocześnie 3,2 mln zł straty na poziomie netto. Straty wykazywał także w poprzednich latach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane