Komisarz UE przyjedzie do Warszawy w sprawie mięsa

08-01-2007, 12:56

Unijny komisarz Markos Kyprianu przyjedzie w przyszły poniedziałek do Warszawy, by rozmawiać o rosyjskim embargu na import polskiego mięsa.

Unijny komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów Markos Kyprianu przyjedzie w przyszły poniedziałek do Warszawy, by rozmawiać o rosyjskim embargu na import polskiego mięsa - poinformował w poniedziałek w Brukseli na konferencji prasowej rzecznik KE Philip Tod.

Celem rozmów jest przygotowanie spotkania na ten temat, zaplanowanego 17 stycznia w Berlinie z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej i Rosji.

"Celem Komisji pozostaje zrobić wszystko, by zniesione zostało embargo, które dotyka polskie produkty pochodzenia zwierzęcego" - powiedział Tod.

"Od czasu grudniowego porozumienia z Rosją (w sprawie importu mięsa z całej UE - PAP), jest coraz bardziej pozytywny klimat i mamy nadzieję na znalezienie rozwiązania" - dodał.

Spotkanie 17 stycznia odbędzie się w Berlinie na szczeblu szefów służb weterynaryjnych, a Komisja Europejska będzie reprezentowana przez zastępcę dyrektora generalnego odpowiedzialnego za sprawy weterynaryjne.

Niemcy, które od początku roku przewodniczą UE, od kilku tygodni są zaangażowane w sprawę zniesienia embarga nałożonego przez stronę rosyjską w listopadzie 2005 roku. Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier rozmawiał o tym z rosyjskimi politykami podczas wizyty w Moskwie 20-21 grudnia. Kanclerz Angela Merkel powiedziała w opublikowanym w zeszłym tygodniu wywiadzie dla "Financial Times Deutschland", że jest optymistką, jeśli chodzi o możliwość rozwiązania problemu eksportu polskiego mięsa do Rosji.

Steinmeier mówił PAP, że rozwiązanie polsko-rosyjskiego sporu mogłoby nastąpić przy okazji podpisania umowy UE-Rosja o eksporcie mięsa z UE do Rosji, gwarantującej Moskwie, że nie dotrze do niej mięso z Bułgarii i Rumunii.

Porozumienie, wstępnie zawarte podczas wizyty komisarza Kyprianu w Moskwie w połowie grudnia, ma zostać podpisane podczas rozpoczynających się 19 stycznia targów rolnych "Zielony Tydzień" (Gruene Woche) w Berlinie, czyli dwa dni po spotkaniu w sprawie embarga na polskie mięso.

Aby skłonić Unię Europejską do wsparcia polskich starań o zniesienie embarga, Polska zablokowała w listopadzie przyjęcie unijnego mandatu na negocjacje w sprawie nowej umowy i partnerstwie i współpracy między UE a Rosją.

(DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Komisarz UE przyjedzie do Warszawy w sprawie mięsa