Komisja Europejska o unijnej polityce energetycznej

opublikowano: 12-02-2007, 19:29

Dokończenie budowy jednolitego rynku energetycznego, utrzymanie pozycji światowego lidera w dziedzinie energii odnawialnej oraz efektywniejsze wykorzystanie energii.

Dokończenie budowy jednolitego rynku energetycznego, utrzymanie pozycji światowego lidera w dziedzinie energii odnawialnej oraz efektywniejsze wykorzystanie energii. Takie są nowe inicjatywy Komisji Europejskiej w dziedzinie unijnej polityki energetycznej, które przedstawiał w Warszawie Andris Piebalgs.

Według unijnego komisarza do spraw polityki energetycznej, Komisja Europejska chciałaby do 2020 roku zmiejszyć całkowite zużycie energii o jedną piątą, co w praktyce oznaczałoby oszczędności rzędu 100 miliardów euro rocznie i zmniejszoną o 20 procent emisje dwutlenku węgla do atmosfery.

Mówiąc o wspólnym europejskim rynku energii Piebalgs zwrócił uwagę, że przyczyni się to nie tylko do większej konkurencji rynkowej, ale także do większego bezpieczeństwa energetycznego.

Minister gospodarki Piotr Woźniak podkreślił, że "pakiet energetyczny" przygotowany przez Komisję Europejską jest niezwykle szerokim i komplementarnym ujęciem problemów polityki energetycznej naszego kontynentu. Jednym z ważniejszych według niego jest kwestia solidarności, czyli mechanizmów na wypadek kryzysów wśród państw unijnych.

Propozycje Komisji Europejskiej dotyczące polityki energetycznej Unii Europejskiej będą przedmiotem obrad Rady Europy w trakcie wiosennego szczytu, który odbędzie się 8 i 9 marca.

Wcześniej, bo już w tę środę - 15 lutego - kwestie te na pewno będą poruszone podczas spotkania Rady Europejskiej do spraw energii.

IAR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane