Komisja Polityki Społecznej o podwyższeniu płacy minimalnej

Polska Agencja Prasowa SA
19-01-2005, 20:18

Podwyższenie płacy minimalnej, która miałaby rosnąć proporcjonalnie do wzrostu przeciętnego wynagrodzenia zakładają poselskie projekty nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W środę w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odbyło się pierwsze czytanie projektów autorstwa SLD i UP.  Do rozpatrzenia obu projektów powołano podkomisję.

Podwyższenie płacy minimalnej, która miałaby rosnąć proporcjonalnie do wzrostu przeciętnego wynagrodzenia zakładają poselskie projekty nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W środę w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odbyło się pierwsze czytanie projektów autorstwa SLD i UP.  Do rozpatrzenia obu projektów powołano podkomisję.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2004 roku wynosi 824 zł brutto, co stanowi nieznacznie ponad 35 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Zdaniem autorów projektów, jest to rażąco niska kwota, która jest m.in. powodem poszerzania i powstawania nowej grupy zatrudnionych tzw. biednych pracujących. Podkreślali, że kwota ta netto jest porównywalna do zasiłku dla bezrobotnych, co z kolei nie zachęca do podejmowania pracy. 

Zwracali ponadto uwagę, że minimalne wynagrodzenie powinno spełniać kryterium tzw. pracy godziwej, stanowiącej zgodnie ze stanowiskiem Komitetu Ekspertów Rady Europy ok. 68 proc. przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Międzynarodowa Organizacja Pracy zaleca, by minimalna płaca stanowiła 50 proc. przeciętnej.

W projekcie autorstwa SLD proponuje się powiązanie minimalnego wynagrodzenia za pracę z przeciętnym wynagrodzeniem miesięcznym brutto w gospodarce narodowej. Projekt przewiduje też coroczną waloryzację minimalnego wynagrodzenia za pracę zgodnie ze wskazanym w projekcie mechanizmem wiążącym wysokość minimalnego wynagrodzenia z wysokością prognozowanego na dany rok wskaźnika cen oraz prognozowanym realnym wzrostem PKB.   

 Posłowie chcą ponadto wykreślenia z obowiązującej obecnie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu zapisów zakładających możliwość zróżnicowania płacy minimalnej w przypadku osób podejmujących pracę po raz pierwszy. Zgodnie z obowiązującą ustawą, wynagrodzenie pracownika w pierwszym roku pracy nie będzie mogło być niższe niż 80 proc. wysokości płacy minimalnej, a w drugim - niż 90 proc. tej wysokości. 

Projekt nowelizacji autorstwa UP przewiduje stopniowe podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę do wysokości 50 proc. płacy przeciętnej. Osiągnięcie tego poziomu ma nastąpić w 2008 roku. Zgodnie z założeniami projektu UP, w 2006 roku wynagrodzenie minimalne wzrosłoby do 933 zł, co stanowi obecnie około 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia, w 2006 roku - 45 proc. wysokości prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, a w 2007 roku - 50 proc.    

Uczestniczący w posiedzeniu komisji dyrektor departamentu wynagrodzeń w resorcie gospodarki Zygmunt Fibilski poinformował, że rząd nie zajął jeszcze oficjalnego stanowiska dotyczącego poselskich propozycji. Powiedział, że przypuszcza, iż będzie ono negatywne, bo koszty z budżetu tylko z tytułu tzw. podwiązek (kosztów dodatkowych) wyniosłyby 1,3 mld zł. Podał również szacunki, o ile wzrosłyby koszty pracodawców związane z podwyższeniem płacy minimalnej zgodnie z propozycjami posłów: rzeczywisty koszt pracodawcy przy 824 zł minimalnego wynagrodzenia to 1 tys. 24 zł; jeśli wzrosłoby ono do 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, tj. do 1 tys. 333 zł, koszt pracodawcy wyniósłby 1 tys. 636 zł.     

Obie regulacje miałyby wejść w życie 1 stycznia 2006 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Komisja Polityki Społecznej o podwyższeniu płacy minimalnej