Komisje rozdane

Mira Wszelaka
opublikowano: 10-11-2005, 00:00

Z grona sześciu gospodarczych komisji trzema pokieruje PiS, dwiema PO, a jedna przypadnie SLD.

Wszystko już wiadomo. Wczoraj posłowie V kadencji en bloc zaakceptowali proponowane składy poszczególnych komisji sejmowych. Zaraz po głosowaniu ruszył komisyjny korowód. Na inauguracyjnych posiedzeniach wybierano wcześniej ustalone składy prezydiów. Choć z reguły bywa to już tylko formalnością, to tym razem próba sił trwała niemal do ostatniej chwili.

Coś za coś

W przypadku komisji odpowiedzialnych za sprawy gospodarcze największe targi rozegrały się o szefostwo nad infrastrukturą. Ostatecznie fotel przewodniczącego zajmie Bogusław Kowalski z Ligi Polskich Rodzin, choć PiS oczyma wyobraźni widziało na nim swojego kandydata — Krzysztofa Tchórzewskiego. Zadowoli się on zaszczytną funkcją jednego z czterech zastępców.

Nie mniej emocji budziła obsada kierowniczego stanowiska w sejmowej komisji gospodarki, która według pierwotnych przymiarek miała przypaść SLD. Próba sił między SLD a PiS trwała niemal do ostatniej chwili.

— To śmieszna historia. Sojusz nie chciał zgodzić się na zmianę. W pierwotnym zamyśle nową komisją rozwoju przedsiębiorczości, która była koncepcją mojego autorstwa jeszcze z lat 1997-2001, miałem pokierować osobiście. Klub PiS podjął jednak decyzję o tym, by przejąć odpowiedzialność za funkcje gospodarcze, a przedsiębiorczość przekazać SLD. Decyzję tę przyjąłem nie bez żalu, ale szczególnie trudno było do tego przekonać SLD — mówi Artur Zawisza z PiS, nowy szef komisji gospodarki.

W obstawie

Wybór pozostałych gospodarczych przewodniczących poszedł niemal jak z rozdzielnika. Zdrowiem pokieruje Ewa Kopacz z PO, finansami Wojciech Jasiński z PiS, zaś skarbem Hanna Gronkiewicz-Waltz z PO.

— Tomasz Markowski i Paweł Poncyliusz z PiS będą pilnować pani Hani jako wiceprzewodniczący komisji — śmieje się Artur Zawisza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Komisje rozdane