Komornik wszedł do Biedronki

opublikowano: 19-10-2012, 00:00

Jeronimo Martins Polska nie dogadało się z Rowe & Partners. Do flagowego sklepu sieci wkroczył komornik.

Na niczym — przynajmniej na razie — spełzły dwudniowe negocjacje prawników reprezentujących obie strony. Adwokat Grzegorz Zawada, pełnomocnik londyńskiej agencji kreatywnej, uruchomił komornika Leszka Cabaja z Legionowa. Z postanowieniem sądu w rękach wczoraj ok. godz. 15 pojawił się on w sklepie Biedronka przy ul. Dolnej w Warszawie, mieszczącym się w biurowcu Jeronimo Martins Polska (JMP).

— Z uwagi na brak porozumienia z JMP zleciliśmy komornikowi wszczęcie postępowania zabezpieczającego. Dokonał on wczoraj zajęcia części opakowań zaprojektowanych przez Wren & Rowe (W&R), w których Biedronka sprzedawała produkty spożywcze. W zależności od rozwoju wypadków planujemy przeprowadzenie czynności zabezpieczających w kolejnych sklepach sieci — mówi Grzegorz Zawada.

Z komornikiem nie udało nam się wczoraj skontaktować. Biuro prasowe JMP potwierdziło, że dokonane zostały czynności zabezpieczające. „W trakcie dotychczasowych rozmów, które prowadzimy z drugą stroną, przekazaliśmy nasze stanowisko i czekamy obecnie na stanowisko drugiej strony. Jest to element dialogu będącego elementem rozwiązania sporu powstałego pomiędzy naszymi spółkami.

Dziś dokonano czynności polegających na zabezpieczeniu, zgodnie z postanowieniem sądu, dwóch opakowań w jednym ze sklepów. Chcemy podkreślić, że są to rutynowe działania w ramach postępowania zabezpieczającego, którego zasadność kwestionujemy i od którego będziemy składali odwołanie” — oświadczyło biuro prasowe JMP.

Komornik działa na podstawie decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie, który w ubiegłym tygodniu wydał postanowienie o zabezpieczeniu planowanego powództwa Rowe & Partners (R&P).

Londyńczycy chcą za kilka dni złożyć przeciwko JMP pozew o zapłatę za projekty opakowań dla Biedronki. Sieć potwierdza istnienie sporu, ale podkreśla, że to Anglicy nie wywiązali się ze zobowiązań. Sąd uznał roszczenia Wyspiarzy za uprawdopodobnione i w postanowieniu wyraził zgodę na zajęcie opakowań zaprojektowanych przez Wren & Rowe, w których sprzedaje Biedronka.

— Chodzi o opakowania produktów spożywczych. Zabezpieczone mają zostać także nośniki elektroniczne, np. laptopy i płyty DVD, na których mogą znajdować się projekty autorstwa naszego klienta — dodaje Grzegorz Zawada. Prawnicy R&P w swoim wniosku wskazali ok. 300 placówek Biedronki, w których powinien interweniować komornik.

— Sklepy znajdują się w różnych częściach kraju, więc zapewne zwrócimy się o pomoc do miejscowych komorników — dodaje Grzegorz Zawada.

Zajęcie opakowań oznacza, że towary są oplombowane i Biedronka nie może nimi dysponować. Może zaś wysypać z nich produkty (np. płatki, ciastka), które są jej własnością. Eskalacji konfliktu można było uniknąć.

— Zaproponowaliśmy, że w ramach ugody oczekujemy zapłaty za projekty agencji W & R oraz odszkodowania za naruszanie praw autorskich. Druga strona nie zgodziła się na to — mówi adwokat Anglików. Biuro prasowe JMP podaje, że przekazało swoje stanowisko i… czeka na stanowisko drugiej strony.

„Oświadczenie „Pulsu Biznesu"

Bonnier Business Polska Sp. z o.o., redaktor naczelny „Pulsu Biznesu" Tomasz Siemieniec oraz Jarosław Królak oświadczają, że w materiałach prasowych dziennika „Puls Biznesu" pod tytułami „Komornik puka do drzwi Biedronki" oraz „Biedronka wyciąga rękę do zgody z brandagencją", z 17 października 2012 r. i 18 października 2012 r., na skutek błędu opublikowane zostały niepotwierdzone informacje dotyczące sporu Jeronimo Martins Polska S.A. z Rowe & Partners Ltd. W wyniku powyższego zmuszeni jesteśmy oświadczyć, że:

1. Spór pomiędzy Jeronimo Martins S.A. a Rowe & Partners Ltd. nie dotyczy zapłaty kwoty kilkudziesięciu milionów złotych i nie zostało potwierdzone, że Jeronimo Martins Polska S.A. zwleka z zapłatą tej kwoty na rzecz Rowe & Partners Ltd. od marca 2012 r.

2. Postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie o zabezpieczeniu roszczeń nie przewiduje zajęcia w sklepach Biedronka produktów w postaci sprzętu RTV i AGD.

3. Jeronimo Martins Polska S.A. nie nakazywało swoim pracownikom niewpuszczania komornika do sklepu Biedronka przy ulicy Dolnej 3 w Warszawie. Ponieważ w wyżej wskazanych sprawach informacje „Pulsu Biznesu" okazały się nieprawdziwe, w porozumieniu z Jeronimo Martins Polska S.A. publikujemy niniejsze oświadczenie i wyrażamy ubolewanie z powodu popełnionego błędu.”

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu