Kompania Węglowa proponuje cięcia

Łączenie kopalni i ograniczenie przywilejów — takie hasła pojawiły się w budżecie giganta na 2016 r. Związki chcą rozmów z ministrami.

To sezon intensywnych rozmów między górniczymi związkami zawodowymi a zarządami Kompanii Węglowej (KW) i Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW). Do wczoraj głównym tematem były tzw. czternastki, czyli dodatkowe pensje, które firmy chcą wypłacać na raty, a załogi się na to nie zgadzają. Wczoraj w KW obok czternastek pojawił się temat większego kalibru — budżet na 2016 r. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zarząd przedstawił związkom jego najważniejsze elementy. Plany są odważne.

— Mowa o ograniczeniu przywilejów górniczych i obniżeniu średniej pensji brutto o 1200 zł, co w połączeniu ze zwiększeniem produkcji ma zagwarantować rentowność firmy. Do tego planowane jest formalne łączenie niektórych kopalni [oznaczałoby to cięcia posad w administracji, ale nie wśród górników — red.] — wskazujejeden z naszych rozmówców. Co na to związki? Przepytani przez nas uczestnicy rozmów uważają propozycje zarządu KW za „skrajnie niesatysfakcjonujące”. Wzywają na Śląsk na rozmowy ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i wiceministra Grzegorza Tobiszowskiego.

— Zaczyna szwankować komunikacja między rządem a stroną społeczną. Rozumiemy, że nowy rząd miał mało czasu, ale górnictwo już jest w wielkim niedoczasie — mówił wczoraj w radiu Wnet Dominik Kolorz, szef śląskiej Solidarności. Zarząd KW proponuje cięcia, bo gigant de facto jest bankrutem. Problemami są wysokie koszty wydobycia i spadająca cena węgla na światowych rynkach. Gotówki na bieżącą działalność starczy gigantowi prawdopodobnie do końca pierwszego kwartału, potem konieczne będzie powołanie nowego tworu — Polskiej Grupy Górniczej, do której wniesionych zostanie 11 kopalni. Kolejna runda rozmów, zarówno w KW, jak i w KHW, w piątek. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy