Kompensator mocy biernej — aktywny sposób na oszczędzanie

opublikowano: 18-06-2013, 00:00

Opłaty za moc bierną można niemal całkowicie wyeliminować, o ile oczywiście odbiorca w ogóle wie, że za nią płaci.

Od kiedy rozpoczęto zakładanie elektronicznych liczników energii elektrycznej, na firmowych rachunkach nagle pojawiły się opłaty, których wcześniej nie wyszczególniano. — Przedsiębiorstwa zaczęły się interesować, czym jest moc bierna i jak można ograniczyć związane z nią koszty. Takie zapytania są coraz częstsze — mówi Jacek Czajkowski, właściciel firmy Elektromontex, zajmującej się m.in. kompensacją mocy biernej. Podobnie sytuacja wygląda w innych firmach zajmujących się kompensacją, chociaż niektórzy widzą spadek zainteresowania, kiedy energia tanieje. — Niektórzy odbiorcy nadal nie zdają sobie sprawy, że płacą za moc bierną. Dowiadują się o tym dopiero po audytach energetycznych — twierdzi Jacek Czajkowski.

None
None

W czym jest moc

Moc bierna to część energii, która nie jest zamieniana na rzeczywistą pracę. Wyróżnia się moc bierną indukcyjną, która występuje w obwodach prądu zmiennego, czyli np. silnikach, i moc bierną pojemnościową, która pojawia się np. w długich odcinkach przewodów pod napięciem. Od pewnego czasu dostawcy energii poza rachunkami za energię czynną naliczają przedsiębiorcom także opłaty z tytułu poboru energii biernej. Kiedy w umowie dla odbiorcy nie został uzgodniony wskaźnik określany symbolami „tg fi” (stosunek energii biernej do energii czynnej pobranej przez odbiorcę w okresie rozliczeniowym), to dostawca umownie przyjmuje jego wartość na poziomie 0,4. Przekroczenie tej wartości oznacza dodatkowe koszty dla odbiorcy. Często pojawiają się one na przykład przy zmianie dostawcy energii. Koszty poboru bywają różne, ale specjaliści są zgodni — jakakolwiek opłata za moc bierną jest zbyt duża, bo można ją niemal całkowicie wyeliminować. Rozwiązaniem w tym przypadku jest kompensacja mocy biernej, czyli najprościej mówiąc: zmniejszenie natężenia prądu w sieci przy pomocy odpowiedniego urządzenia — kompensatora.

Efekty kompensacji

— Kompensatory zawsze przygotowywane są pod potrzeby konkretnej firmy, zależnie od tego, z ilu i jakich urządzeń korzysta. Jednak jeśli w przyszłości będą podłączane kolejne urządzenia, to trzeba się liczyć z tym, że instalację należy dostosować do nowych parametrów. Koszt kompensatora może być różny, a widełki cenowe są bardzo rozległe — nawet od kilku tysięcy do kilkuset tysięcy złotych — mówi Anna Żyła, główny ekolog Banku Ochrony Środowiska, który w swojej ofercie od początku 2013 r. ma kilka produktów opartych o dopłaty do kompensatorów przeznaczone dla mikroprzedsiębiorców i dla firm prowadzących pełną księgowość.

— Dużo odbiorców, zwłaszcza takich jak urzędy, ma tzw. UPS-y [urządzenia podtrzymujące pracę urządzeń elektrycznych po odłączeniu prądu — red.]. Wytwarzają one bardzo dużą moc bierną pojemnościową, przy której kompensacja jest już trudniejsza do wykonania. Mimo to niekiedy kompensatory pozwalają ograniczyć ją nawet trzykrotnie — mówi Jerzy Czajkowski.

Podkreśla, że koszty kompensacji mocy biernej zwracają się w 4 do 6 miesięcy. Ponadto kompensator pozwala na niewielkie zmniejszenie wykorzystania mocy czynnej — o około 2-3 proc., ale nie więcej. Inwestycja wydaje się więc całkiem uzasadniona.

 

Odbiornik

Moc bierna pulsuje między źródłem energii (elektrownią) a jej odbiornikiem (urządzeniem) i wytwarza pole magnetyczne (niezbędne do działania silników czy transformatorów) lub elektryczne (w kondensatorach, czy kablach). Kompensacja mocy biernej to nic innego jak pobranie niezbędnej mocy biernej przy odbiorniku poprzez odpowiednie urządzenie (kondensatory energetyczne czy regulowane automatycznie baterie kondensatorów) zamiast przesyłania jej siecią. Pozwala to na ograniczenie poboru mocy biernej potrzebnej do działania maszyn.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane