Komputer doprawi lody grzybami

opublikowano: 09-02-2015, 00:00

KUCHNIA Wiosną ukaże się w Wielkiej Brytanii pierwsza książka kucharska z przepisami wymyślonymi przez program komputerowy.

Kucharze już komentują, że zawiera kilka ciekawych rozwiązań smakowych. Autorem wszystkich przepisów zawartych w „Cognitive Cooking with Chef Watson” (poznawcze gotowanie z szefem kuchni Watsonem) jest komputer IBM o imieniu Watson. Zanim Watson rozpoczął wymyślanie przepisów, wprowadzono mu do pamięci mnóstwo danych o tym, co jedzą ludzie, co najczęściej im smakuje, a także o składzie chemicznym i właściwościach fizycznych najczęściej używanych w kuchni składników. Pracujący z nim programiści tłumaczą, że dzięki temu mógł odkryć źródła zestawień smaków i konsystencji najczęściej używanych w kuchni i zaproponować własne kombinacje. Listę wymyślonych przez niego zestawień dostali do opracowania już jednak ludzie — szefowie kuchni, i to oni zamienili je w przepisy.

Z wydawcą współpracowali nauczyciele gotowania zatrudnieni w Amerykańskim Instytucie Edukacji Kulinarnej. To kombinacje tak nietypowe, że człowiek z trudem je sobie wyobraża — zapewniają w notatce prasowej reklamującej książkę. Przykłady oryginalnych zestawień wylicza Edward Smith, dziennikarz brytyjskiego „Guardiana”, który spróbował zmierzyć się z tymi przepisami. Wymienia m.in. doprawianie owoców jeżyny majerankiem, tarty z pikantnej dyni proszkiem borowikowym oraz surówki colesław tamaryndowcem indyjskim. Dziwi go również częste przyprawianie deserów proszkiem z suszonych grzybów. Domyśla się jednak, że Watsonowi chodziło o wysoki poziom umami — piątego smaku w grzybach, i chciał, żeby desery silnie działały na nasze kubki smakowe. Z ulgą mogą odetchnąć Włosi, gdyż komputer nie podważył walorów zaproponowanego przez nich łączenia pomidorów z bazylią i mozarellą. Trudno jednak wyobrazić sobie wysoką popularność zaproponowanego przez Watsona drinku o nazwie „plum pancetta cider”, w którym komputer zmieszał cydr z sokiem śliwkowym i sproszkowanym wędzonym boczkiem. Może więc pozycja doświadczonych kucharzy jako kreatorów nowych smaków nadal nie jest zagrożona. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu