Konflikt GZE-Huta Łaziska - kolejne postanowienia sądu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-03-2006, 16:42

Huta Łaziska oraz Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny (GZE) nie zmieniły swoich stanowisk po piątkowym fiasku mediacji w sporze o dostawy prądu do huty. GZE swoje argumenty podpiera dwoma kolejnymi postanowieniami sądu, z którymi nie zgadza się huta.

Huta Łaziska oraz Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny (GZE) nie zmieniły swoich stanowisk po piątkowym fiasku mediacji w sporze o dostawy prądu do huty. GZE swoje argumenty podpiera dwoma kolejnymi postanowieniami sądu, z którymi nie zgadza się huta.

Huta od początku lutego nie pracuje z powodu braku prądu. Domaga się realizacji prawomocnego wyroku Sądu Najwyższego i Sądu Apelacyjnego, stwierdzającego ważność postanowienia prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z 2001 roku. Na tej podstawie do czasu rozstrzygnięcia sporów stron huta chce otrzymywać energię w cenie 67 zł za kilowatogodzinę, czyli ok. dwukrotnie taniej od obecnej ceny taryfowej.

GZE deklaruje natomiast - jak podano we wtorkowym komunikacie prasowym - że może natychmiast wznowić dostawy prądu do huty, ale po cenie z taryfy na 2006 rok. Powołuje się przy tym na wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 24 lutego 2006 r., który orzekł, że huta powinna być zasilana po cenach taryfowych.

"Po raz kolejny ten sąd potwierdził to 16 marca na skutek zażalenia Huty Łaziska, stwierdzając dodatkowo, że zaskarżone postanowienie nie podlega wstrzymaniu z mocy prawa. Ostatnie postanowienie tego sądu z 20 marca 2006 ponownie oddaliło wniosek huty" - powiedział we wtorek PAP rzecznik GZE (obecnie Vattenfall Distribution) Łukasz Zimnoch.

Reprezentujący hutę Witold Jajszczok powiedział PAP, że nowe postanowienia sądu nie zmieniają stanowiska huty, która dysponuje prawomocnym wyrokiem, nakazującym wznowienie dostaw energii po cenach z 2001 roku.

Wykonanie tego wyroku, zdaniem przedstawicieli huty, powinno być skutecznie wyegzekwowane. Huta uważa, że postanowienia sądu upubliczniane przez GZE ostatecznie stracą ważność, jako niezgodne z prawomocnym, korzystnym dla huty rozstrzygnięciem w tej sprawie, jakie zapadło w wyższej instancji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane