Koniec arbitrażu TP DPTG

MEW
06-09-2011, 00:00

Sąd arbitrażowy powinien wydać ostateczną decyzję do końca listopada. Tepsa nie wyklucza ugody.

Sąd arbitrażowy powinien wydać ostateczną decyzję do końca listopada. Tepsa nie wyklucza ugody.

8 września wiedeński sąd arbitrażowy zbierze się na ostatnim posiedzeniu przed ostatecznym werdyktem w pierwszej fazie w sporze pomiędzy duńskim DPTG a Telekomunikacją Polską (TP). Rok temu arbitrzy nakazali TP zapłatę 2,9 mld DKK (1,57 mld zł) kary za zaległe — zdaniem DPTG — wpłaty z tytułu umowy z 2001 roku. TP się odwołała, podnosząc zastrzeżenia w kwestiach proceduralnych.

— Spodziewamy się, że w ciągu 80 dni od posiedzenia sąd wyda decyzję podtrzymującą pierwotne orzeczenie — mówi Mikkel Danvold, rzecznik GN Store Nord, właściciela DPTG.

Ze strony TP napływają informacje, że operator spodziewa się wyroku do końca listopada. Telekom może jeszcze przez dwa lata ciągnąć procedurę prawną, poprzez składanie apelacji i kasacji.

Na orzeczenie wiedeńskiego arbitrażu czeka też polski sąd i sądy w kilku innych krajach, które zawiesiły sprawy związane z uprawomocnieniem się wyroku do czasu podjęcia ostatecznej decyzji przez wiedeński arbitraż.

"PB" usłyszał kilka tygodni temu, że władze TP podjęły decyzję o ugodzie z DPTG. TP tego nie potwierdza, żadne negocjacje z DPTG się nie toczą.

— Nie wykluczamy ugody, choć potrzebne jest racjonalne podejście obu stron, by kompromis był zawarty na warunkach satysfakcjonujących obie strony — usłyszeliśmy tylko w nieoficjalnych źródłach zbliżonych do spółki kierowanej przez Macieja Wituckiego.

Telekomunikacja spiera się z DPTG o wpływy z umowy z 1991 roku na połączenie światłowodowe zainstalowane przez duńskiego operatora dla poprzednika Grupy TP. TP miała płacić prawie 15 proc. dochodów z niego na rzecz DPTG. Strony nie zgadzają się co do kalkulacji tej kwoty. Sprawa trafiła 10 lat temu do wiedeńskiego sądu gospodarczego, który podzielił ją na dwa okresy — pierwszy, w którym pojawił się wyrok, dotyczy lat 1994-2004. DPTG domaga się 2,4 mld DKK (1,24 mld zł) za drugą fazę sporu. W TP wstępnie mówi się, że decyzja może zapaść najwcześniej w 2013 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Koniec arbitrażu TP DPTG