Koniec dochodzenia

Maria Trepińska
20-06-2005, 00:00

Akt oskarżenia wobec osób zamieszanych w aferę przy prywatyzacji PHS wkrótce ma być gotowy. Jedną z nich jest wiceminister Andrzej Sz.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy prywatyzacji Polskich Hut Stali (PHS, obecnie Mittal Steel Poland), które od 2003 r. prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Warszawie, wchodzi w decydującą fazę. Jeszcze przed wakacjami mogą być gotowe akty oskarżenia wobec czterech osób, w tym Andrzeja Sz., byłego wiceministra skarbu.

Taśmy mówią

— Andrzejowi Sz. postawiliśmy zarzut przekroczenia uprawnień przy prywatyzacji PHS i dopuszczenia do niej osób nieuprawnionych — mówi Zbigniew Jaskólski, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej.

Byłemu wiceministrowi skarbu grozi do trzech lat pozbawienia wolności. Co na to Andrzej Sz.? Nie udało nam się z nim skontaktować. Jego telefon milczy. Wcześniej zdecydowanie zaprzeczał zarzutom. Według naszych informacji były wiceminister przebywa za granicą.

Trzem osobom związanym z firmą Invex, która zajmowała się handlem długami, prokuratura postawiła zarzut płatnej protekcji. Prokuratorzy mają nagrania rozmów, podczas których podejrzani mieli w listopadzie 2002 r. domagać się łapówki, powołując się na dobre kontakty z Andrzejem Sz. Chodziło o pośrednictwo w sprzedaży długów PHS amerykańskiemu koncernowi US Steel, który zabiegał o ich przejęcie. Prowizja miała wynieść około 30 mln zł.

Prokuratorzy ustalili też, że Maciej D., szef katowickiego oddziału Invexu, wielokrotnie powoływał się na wiceministra Andrzeja Sz. Uczestniczył także w bezpośrednich rozmowach dotyczących planów przejęcia PHS przez US Steel.

Czas na finał

— Ze względów proceduralnych śledztwo przedłużono do 17 września, ponieważ każdy podejrzany powinien zapoznać się z aktami sprawy, a jeden z nich przebywa na zwolnieniu lekarskim — wyjaśnia prokurator Jaskólski.

Śledztwo zakończy się po ich zapoznaniu się z aktami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Koniec dochodzenia