Koniec zawieszenia broni

Adam Sofuł
opublikowano: 31-07-2007, 00:00

PPtactwo skończyło wysiadywać jaja, więc rusza kolejna odsłona boju o Rospudę. Komisja Europejska (KE) złożyła wniosek do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o nakazanie Polsce wstrzymania prac. W tym samym celu lasami do terenu budowy podkradają się ekolodzy, a co bardziej krewcy mieszkańcy Augustowa zdecydowanie zapowiadają, że będą bronić obwodnicy. Minister transportu dziwi się, że KE chce wstrzymywać budowę, która jeszcze się nie rozpoczęła, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada, że jak Trybunał nakaże, to prace zostaną przerwane. Pięć miesięcy rozejmu spowodowane okresem lęgowym zostało zmarnowane. Nikt nie myślał o pokoju, wszyscy szykowali się do kolejnej bitwy.

Mieszkańcy Augustowa maja dosyć setek TIR-ów, które codziennie łomocą na ich drogach. O ich desperacji świadczy to, że w poniedziałek zablokowali wjazd do miasta dla ciężarówek, jednocześnie zaczęły się zapisy na wyjazd do Brukseli, gdzie miałaby się odbyć ich demonstracja w obronie obwodnicy. Trudno się dziwić, że w budowie obwodnicy upatrują jedynej nadziei na normalność. Tyle, że zostali przez polityków postawieni przed fałszywym wyborem — albo bagna Rospudy, albo obwodnica. Droga nie musi prowadzić przez rezerwat, ale politycy najwyraźniej nie przygotowali planu B i trasę przez dolinę Rospudy potraktowali jako sprawę honoru.

O trasie obwodnicy zawsze można dyskutować, honor dyskusji nie podlega. To dlatego mieszkańców Augustowa mamiono nadziejami organizując np. referendum w sprawie obwodnicy (które w tej akurat sprawie nie miałoby mocy wiążącej i pewnie dlatego zostało przez mieszkańców Podlasia zlekceważone). Jeżeli teraz Trybunał Sprawiedliwości zablokuje budowę obwodnicy Augustowa, to przekaz będzie jasny: Unia Europejska nie da nawet drogi wybudować. To z pewnością będzie znów wdzięczny temat dla polityków LPR, którzy dostrzegą w tej decyzji ostateczną utratę suwerenności. Parę partii zbije trochę politycznego kapitału na tym sporze. Znowu zaiskrzy na linii Warszawa-Bruksela. Może nawet dojdzie do starć między ekologami a mieszkańcami Augustowa. I tylko obwodnicy nie będzie, bo politykom z kilku kolejnych ekip rządowych nie chciało się poszukać kompromisu.

Adam Sofuł

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Sofuł

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu