Koniecpol czeka na wodę

AR
opublikowano: 13-07-2016, 14:35

Rządowa gotówka jest, wody nie ma. Budowę wodociągów w Koniecpolu chwilowo wstrzymało odwołanie w KIO — gmina zapewnia jednak, że ruszy wkrótce.

Koniecpol (gmina miejsko-wiejska w woj. śląskim) dostał niedawno 1,48 mln zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (WFOŚiGW). To część z obiecanych przez fundusz 3 mln zł, które wesprą budowę wodociągu.

Pieniądze z WFOŚiGW uzupełnią rządową subwencję, obiecaną w styczniu przez premier Beatę Szydło. Pójdą na budowę drugiego etapu wodociągów w gminie, co zapewni dostęp do wody jednej trzeciej mieszkańców.

Objęta programem naprawczym Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) niewielka gmina (ma 10 tys. mieszkańców i 20 sołectw), zadłużona na 9 mln zł, jest całkiem odcięta od źródeł finansowania. A od prawie roku także od źródeł czystej wody - zeszłego lata z powodu suszy wyschły tam studnie. Na razie wodę do lokalnych wsi wciąż dowożą beczkowozy.

Sami mieszkańcy często skarżą się lokalnym władzom, że czują się jakby żyli w XVIII wieku. Większa część gminy nie ma też kanalizacji.

Dzięki obietnicy rządowej gotówce ruszyły procedury. Przetarg na budowę części sieci wodociągowej rozstrzygnięto — gmina odrzuciła 15 ofert, wygrała częstochowska spółka Sangaz, która, zdaniem decydentów, jako jedyna spełniła wymagania formalne. Ostatecznie wodociągi wybuduje jednak jedna z odrzuconych wcześniej spółek — Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjnego Machnik z Krynicy Zdroju,która odwołała się w Krajowej Izbie Odwoławczej (KIO) i wczoraj wygrała postępowanie.

Zdaniem KIO gmina niesłusznie zarzuciła spółce, że jej oferta nie spełnia wymogów specyfikacji oraz że zawiera rażąco niską cenę — dowiedział się "PB". To oznacza, że wykonawcą zostanie odwołująca się spółka z Krynicy Morskiej, której oferta — w świetle wyroku KIO — jest najatrakcyjniejsza, ponieważ zawiera najniższą cenę.

Burmistrz Koniecpola Ryszard Suliga, który sprawuje urząd dopiero od roku, zapewniał że drugi etap budowy sieci wodociągowej ruszy, gdy tylko zapadnie decyzja KIO. Stwierdził też, że gmina postąpi zgodnie z wyrokiem KIO.

Do końca roku ma powstać sieć wodociągowa z przyłączami w miejscowościach: Dąbrowa, Wólka, Kuźnica Grodziska, Załęże i Oblasy — w sumie około 17 km. Będzie też wykonanych197 przyłączy. Dostęp do wody odpowiedniej jakości mają uzyskać 562 osoby.

Stanowi to jednak najwyżej jedną trzecią potrzebnej infrastruktury wodociągowej. Budowa tego etapu to koszt rzędu około 5 mln zł. Na pozostałe dwa etapy budowy (pierwszy i trzeci) kompletuje się dokumentację projektową.

Cała sieć ma kosztować 14-20 mln zł. Pokryje to subwencja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i pieniądze z WFOŚiGW. Burmistrz zapewnia, że ściśle współpracuje z wojewodą, a rządowe subwencje trafiają do gminy na czas.

Dlaczego w Koniecpolu do tej pory nie ma wodociągów skoro gmina przez lata inwestowała na potęgę zadłużając się na 16 mln zł? Tę sprawę bada NIK.

W Koniecpolu odbywa się właśnie kontrola, który ma wykazać m.in., czy nie było nieprawidłowości przy budowie kotłowni za kadencji poprzedniego burmistrza Józefa Kałuży - politycznego przeciwnika obecnego burmistrza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane