Konieczne poprawki

Pracodawcy RP
28-10-2010, 00:00

ZMIANA VAT

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej uważają, że ważna ustawa okołobudżetowa — której trzecie czytanie i głosowanie Sejm przeprowadzi w piątek — wymaga doprecyzowania. Wersja przedłożona do drugiego czytania przez komisję finansów nie pozwala na jednoznaczną interpretację przepisów.

Oto konkretny przykład — w jakiej wysokości naliczyć VAT w rachunku telefonicznym wystawionym w grudniu 2010 r. za abonament dotyczący okresu od 15 grudnia do 14 stycznia 2011? W chwili wystawiana faktury obowiązuje stawka 22 proc., a na końcu okresu rozliczeniowego już 23 proc. A może abonament należy podzielić proporcjonalnie i zastosować odpowiednią stawkę do każdej części? Naszym zdaniem stawka 22 proc. powinna odnosić się do całości usługi.

Zwracamy uwagę, że przepisy w przedłożonej przez komisję wersji mogą być interpretowane w taki sposób, iż wystąpi konieczność wysyłania… aż dwóch faktur VAT. Pierwsza miałaby być wystawiona na 31 grudnia, a druga na koniec okresu rozliczeniowego. Poza tym dla pewnej grupy faktur (dotyczącej dostaw energii elektrycznej i cieplnej, usługi najmu, dzierżawy, leasingu czy usług telekomunikacyjnych) podstawą do dokonania odliczenia podatku jest otrzymanie takiej faktury, często przed wykonaniem usługi, zatem VAT może być naliczany i odliczany jeszcze przed 1 stycznia 2011 roku. Zmiana stawki co do zasady nie powinna powodować pogorszenia sytuacji podatników, dlatego proponujemy naliczanie 22 proc. VAT we wszystkich fakturach wystawianych zgodnie z przepisami w roku 2010.

Pracodawcy RP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Pracodawcy RP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Konieczne poprawki