Koniunktura nakręca wpływy budżetowe

opublikowano: 23-05-2019, 13:22

Nie tylko uszczelnianie systemu podatkowego, ale też bardzo dobra koniunktura gospodarcza i popyt krajowy dały nadwyżki podatkowe – twierdzi NIK.

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przygotowała raport na temat wykonania budżetu państwa za 2018 r. oraz skuteczności działania organów skarbowych. Potwierdza on, że był to kolejny bardzo dobry rok pod względem dochodów budżetowych. Wyniosły one 358,7 mld zł — o 5,6 proc. (19 mld zł) więcej, niż przewidywała ustawa. Dochody z podatków wzrosły łącznie o 34 mld zł, w porównaniu z 2017 r. były wyższe o 11 proc. Na ten sukces złożyły się nie tylko uszczelnianie systemu podatkowego i zwalczanie mafii vatowskich, lecz w dużej mierze, co podkreśla NIK, korzystna sytuacja makroekonomiczna (niskie bezrobocie i dobra sytuacja na rynku pracy, generujące wysoki popyt krajowy, spożycie prywatne i sprzedaż detaliczną).
Jedynym towarem „strategicznym”, z którego nie zostały zrealizowane zakładane wpływy budżetowe (z akcyzy), był… alkohol etylowy. Oznacza to, że w 2018 r. Polacy kupili mniej napojów alkoholowych, niż spodziewał się rząd.

Organy skarbowe podległe Teresie Czerwińskiej, minister finansów, zostały pozytywnie ocenione przez NIK za działania w zakresie ściągalności podatków.
Zobacz więcej

Fiskus daje radę:

Organy skarbowe podległe Teresie Czerwińskiej, minister finansów, zostały pozytywnie ocenione przez NIK za działania w zakresie ściągalności podatków. Marek Wiśniewski

Podatki obrodziły
Dobre wyniki budżetu za ubiegły rok są wynikiem przede wszystkim wzrostu wpływów z podatków. Wyniosły one 349,3 mld zł i były o 17,7 mld zł wyższe niż w roku poprzednim. Wpływ na ten wynik miał głównie wzrost wpływów z podatku VAT, który dał budżetowi państwa 175 mld zł, czyli o 18 mld zł (11,6 proc.) więcej niż w 2017 r. NIK podkreśla, że na wyższe wykonanie dochodów z VAT istotny wpływ miał przyśpieszony zwrot podatku w grudniu 2017 r. (3,7 mld zł).

Wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) wyniosły w 2018 r. 34,6 mld zł i były wyższe o 4,8 mld zł (16,4 proc.) niż w 2017 r. Banki zapłaciły CIT w wysokości 9,3 mld zł - aż o 65 proc. (3,6 mld zł) więcej niż rok wcześniej. Efektywna stawka tego podatku wyniosła 18,1 proc. Wpływy od przedsiębiorstw niefinansowych dały budżetowi 34,9 mld zł (wzrost o 7,7 proc.). Wzrost z podatku CIT to w dużej mierze skutek dobrej sytuacji gospodarczej, ale też uszczelniania systemu.

Wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) wyniosły 59,5 mld zł, o 13 proc. więcej niż w 2017 r. „Na realizację dochodów z podatku pobieranego według skali podatkowej pozytywnie wpłynęła dobra sytuacja na rynku pracy” – czytamy w raporcie NIK.

Dobra sytuacja gospodarcza pozytywnie wpłynęła także na wzrost o prawie 20 proc. dochodów z liniowego podatku PIT (stawka 19 proc.) od osób prowadzących działalność gospodarczą. O blisko 60 proc. (do 1,8 mld zł) skoczyły też wpływy ze sprzedaży papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych. Niewiele zaś dało budżetowi opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych (4,5 mln zł).
Na podatku akcyzowym budżet zarobił 68 mld zł (wzrost o 5,6 proc.). To zasługa głównie podatku od paliw silnikowych (33 mld zł, wzrost o ponad 2 mld zł) i wyrobów tytoniowych (wzrost o 1 mld zł). Wyższe dochody z paliw NIK tłumaczy wzrostem popytu.

Jedynym towarem, z którego nie zostały osiągnięte planowane wpływy, był… alkohol etylowy. Z alkoholowej akcyzy budżet dostał 7,8 mld zł, czyli o 3,5 proc. mniej, niż zakładała ustawa.

To boom gospodarczy
NIK nie ma wątpliwości, że dobre wyniki budżetu to w dużej mierze skutek wysokich obrotów w gospodarce. Przedstawiła konkretne dane potwierdzające dobroczynny wpływ sytuacji makroekonomicznej. „W 2018 r. tempo wzrostu PKB wyniosło 5,1 proc. i było wyraźnie wyższe od przyjętego na etapie konstruowania ustawy budżetowej (3,8 proc.). Głównym czynnikiem wzrostu PKB był popyt krajowy. Spożycie prywatne wzrosło nominalnie o 6,1 proc. Sprzedaż detaliczna była o 6,2 proc. wyższa niż przed rokiem” – czytamy w raporcie.

Wyższe od planowanych dochody podatkowe „były głównie efektem korzystniejszych niż przewidywano warunków makroekonomicznych, w tym korzystniejszej sytuacji na rynku pracy” — podlreśliła NIK.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy