Konopny biznes zainteresował inwestorów

opublikowano: 27-03-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Spółka Green Lanes zdobyła kapitał na rozwój grupy działającej w branży przetwórstwa konopi włóknistych. Przekonała inwestorów, że to intratne przedsięwzięcie.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jaki jest koncept rozwoju biznesów z grupy Green Lanes
  • na jakim etapie realizacji projektów są firmy
  • co przekonuje inwestorów do finansowania spółek z branży konopnej

Green Lanes (wcześniej pod nazwą East Hemp Group) w modelu venture building rozwija grupę firm, których działalność skoncentrowana jest wokół przetwórstwa konopi włóknistych. Obecnie w portfelu ma trzy spółki: The True Green, Green Lanes Proteins oraz Green Lanes Foods. W tym roku na ich dalszy rozwój otrzymała od inwestorów indywidualnych 3,5 mln zł. Piotr Pietras, prezes i założyciel Green Lanes, zaznaczył, że biorąc pod uwagę spore osłabienie, z jakim mierzą się teraz rynku kapitałowe, zainteresowanie inwestorów przerosło jego oczekiwania. Mimo zwiększenia wielkości emisji firma miała nadsubskrypcję.

Inwestorzy dostrzegli potencjał konopi

Kapitał od inwestorów w dużej mierze zostanie przeznaczony na wsparcie rozwoju Green Lanes Foods produkującej „roślinne zamienniki mięsa wytwarzane na bazie teksturowanego białka konopi”. Spółka informuje, że w tym obszarze współpracuje już z około 80 restauracjami i firmami kateringowymi i zbliża się do poziomu rentowności.

Pieniądze na rozwój biznesu:
Pieniądze na rozwój biznesu:
Mimo trudnej sytuacji na rynku kapitałowym udało się sprawnie pozyskać kapitał na rozwój spółek z Grupy Green Lanes— podkreśla Piotr Pietras, prezes Green Lanes.
MAREK WISNIEWSKI

Pieniądze zasilą także Green Lanes Proteins, spółkę specjalizującą się w ekstrakcji białka konopnego z produktów ubocznych procesu tłoczenia oleju z ziarna konopi. Jest obecnie na etapie uruchamiania produkcji w nowym zakładzie pod Lublinem i tuż przed rozpoczęciem sprzedaży. Wytwarzane przez nią białko może znaleźć zastosowanie w wegańskich burgerach, kiełbaskach, kotletach itd. Z wcześniejszych deklaracji Alexandera Lubańskiego, partnera Green Lanes Proteins, wynika, że jeszcze w tym roku spółka wprowadzi na rynek swoje produkty. Będą wytwarzane na bazie autorskiej technologii pozyskiwania 90 proc. izolatu białka z konopi siewnych.

Na inwestorskim kapitale zyska również The True Green (produkty „o wyglądzie i właściwościach drewna” wytwarzane np. na bazie tarcicy konopnej). Jest na etapie prac badawczo-rozwojowych i niedługo będzie szukać kapitału na budowę zakładu produkcyjnego.

Spójne cele — biznesowe i środowiskowe

— Konopie pochłaniają nawet 4-krotnie więcej CO2 niż lasy, są więc świetną odpowiedzią na kryzys klimatyczny i związaną z nim potrzebę wprowadzania bardziej odpowiedzialnej środowiskowo alternatywy dla istniejących produktów czy rozwiązań — podkreśla Jacek Kramarz, wiceprezes i współzałożyciel Green Lanes.

Rozwój spółek w grupy Green Lanes już wcześniej finansował np. January Ciszewski, założyciel JR Holdingu. W portfelu ma kilka firm z branży konopnej. Jest przekonany, że w związku z emisją CO2 Unia Europejska wprowadzi w przyszłości podatek od mięsa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane