Konsolidacja dializ

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 10-11-2005, 00:00

Po fuzji konkurencyjnych firm powstanie pod szyldem Fresenius największa w Polsce prywatna sieć stacji dializ.

Fresenius Nephrocare Poland przejmuje jednego z największych rynkowych konkurentów, International Nephrology Centers Poland (INCP). Obie firmy prowadzą na polskim rynku stacje dializ. Fuzja jest częścią globalnej konsolidacji konkurentów. Fresenius to międzynarodowy koncern rodem z Niemiec, notowany na giełdzie w Nowym Jorku. Do tej pory firma uruchomiła w Polsce 11 sztucznych nerek. Od początku tego roku zainwestowała 14,8 mln zł. INC wywodzi się z Holandii. Jego głównym udziałowcem jest izraelska Teva, producent leków. W Polsce od czterech lat pod szyldem tej firmy działa dziewięć placówek. Docelowo wszystkie przyjmą nazwę nowego właściciela.

— Nie zmienią się jednak zasady korzystania z nich. Koszty dializ nadal będą refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia — zapewnia Barbara Werchowiecka-Rusinek, dyrektor generalny INCP.

W Polsce stałego dializowania wymaga około 12 tys. osób. Każdego roku przybywa średnio tysiąc pacjentów. Niepubliczne stacje stanowią w Polsce około 30 proc. ogólnej ich liczby. Leczy się w nich ponad 3000 pacjentów. Koszt uruchomienia jednej stacji dializ to 4-7 mln zł. Stawka za każdą dializę wynosi od 290 do 370 zł. Branża osiąga rentowność na poziomie 10-12 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy