Konsolidacja, inwestor, giełda

Magdalena Wierzchowska
16-12-2005, 00:00

Szef rady nadzorczej ZPR ma dalekosiężne plany, do których potrzebuje partnera z wolnymi 80-100 mln zł.

W poniedziałek odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych (ZPR). Jest nimi 600 pracowników firmy, z których pięciu posiada ponad 50-procentowy pakiet akcji. W punkcie obrad jest informacja o planowanych przekształceniach w grupie.

— Będę rekomendował opcję skonsolidowania spółek grupy, dobrania inwestora finansowego i wprowadzenia grupy na giełdę w perspektywie 4-6 lat — mówi Zbigniew Benbenek, szef rady nadzorczej ZPR.

Firma jest właścicielem Radia Eska, wraz z którym posiada udziały w domu sprzedaży reklam radiowych Time. Time z kolei jest 49-procentowym udziałowcem rozgłośni Vox, powstałej na bazie byłej sieci katolickiej Radio Plus. ZPR ma też prawie 100-procentowy pakiet w wydawnictwie Murator i 50-procentowy pakiet Media Express, wydawcy „Super Expressu”.

Decyzje do końca roku

— Do końca roku powinien być wybrany inwestor finansowy dla grupy medialnej lub powstać krótka lista inwestorów. Możemy skonsolidować firmy w jedną lub w holding trzech spółek — zapewnia Zbigniew Benbenek.

Oczekuje, że inwestor finansowy może wnieść 80-100 mln zł do spółki.

— „Super Express” potrzebuje środków na dalszy rozwój, na promocję i na ewentualne wykupienie Bonnierów (czyli drugiego udziałowca — przyp. red.) — mówi Zbigniew Benbenek.

Od jakiegoś czasu trwają poszukiwania inwestora dla Media Express, w którym obok ZPR ma udziały szwedzka grupa Bonnier, właściciel „Pulsu Biznesu”. Pojawiło się kilku inwestorów zainteresowanych kupnem udziałów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w grę wchodziła kwota 20 mln EUR. Teraz pojawia się pomysł inwestora i giełdy. Czy to oznacza, że Zbigniew Benbenek chce wykupić właściciela „Super Expressu”? Niekoniecznie.

— Udziały Bonnierów możemy wykupić lub skonsolidować — mówi szef rady nadzorczej ZPR.

Krok w stronę Orkli

Zbigniew Benbenek ma nadzieję, że holding to tylko wstęp do dalszej konsolidacji.

— Będziemy dążyli do konsolidacji na rynku gazetowym i analizowali wszystkie możliwości, które rynek w tej chwili stwarza. W szczególności: kupno aktywów Orkli, wystawionych przez firmę na sprzedaż — dodaje Zbigniew Benbenek.

Na początku listopada norweska Orkla zapowiedziała, że jest otwarta na wejście partnera do Orkli Media, części medialnej koncernu. W Polsce koncern posiada udziały w 13 dziennikach regionalnych i 51-procentowy pakiet Presspubliki, wydawcy „Rzeczpospolitej”.

— Wśród inwestorów finansowych zainteresowanych wejściem do naszej grupy są tacy, którzy chcą też kupić „Rzeczpospolitą”. Pojedyncza gazeta jest ryzykiem inwestycyjnym, a konsolidacja może wywołać wiele efektów synergii — mówi Zbigniew Benbenek.

We wczorajszym „PB” pisaliśmy, że zainteresowanie aktywami Orkli wyraziła Agora, właściciel „Gazety Wyborczej”. Kupnem tych aktywów jest zainteresowanych wiele międzynarodowych koncernów, w tym… grupa Bonnier.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Konsolidacja, inwestor, giełda