Konsul zapełnia pociąg do Chengdu

opublikowano: 22-06-2017, 22:00

W stolicy Syczuanu są trzy polskie firmy, w pociągu z Łodzi miejsca jeszcze dużo. Urzędnicy MSZ zapraszają — ale nie wszystkich.

W ciągu jednej minuty wymiana handlowa krajów UE z Chinami wynosi 1 mln USD. Choć niektóre kraje — Niemcy, Austria, Szwajcaria i Irlandia — mają nadwyżkę handlową, roczny deficyt na niekorzyść Starego Kontynentu wynosi aż 180 mld EUR, Polska miała w 2015 r. 18,7 mld EUR. Zmienić to mają m.in. konsulaty.

Polscy przedsiębiorcy zainteresowani działalnością w centralno-zachodnich Chinach, mniej rozwiniętych od części wschodniej, ale ze wzrostem gospodarczym na poziomie 10 proc., mogą dowiedzieć się u nas o imprezach targowych. W tym roku w czterech podlegających mi prowincjach będzie ich 27 — mówi Katarzyna Wilkowiecka, konsul generalna RP w Chengdu.
Zobacz więcej

JEST W CZYM WYBIERAĆ:

Polscy przedsiębiorcy zainteresowani działalnością w centralno-zachodnich Chinach, mniej rozwiniętych od części wschodniej, ale ze wzrostem gospodarczym na poziomie 10 proc., mogą dowiedzieć się u nas o imprezach targowych. W tym roku w czterech podlegających mi prowincjach będzie ich 27 — mówi Katarzyna Wilkowiecka, konsul generalna RP w Chengdu. Marek Wiśniewski

— W 2016 r. pociąg z Chengdu do Europy pojechał 463 razy, w tym roku w planie jest 1 tys. przejazdów. Nie wszystkie pociągi zatrzymują się w Łodzi, część od razu jedzie do Holandii i Niemiec. Zależy nam również, żeby jak najczęściej stawały w Polsce i nie wracały puste. Trzeba jednak czymś zapełnić te 40 wagonów — mówi Katarzyna Wilkowiecka, konsul generalna RP w Chengdu.

Zamiast żywności

Probiz, spółka zależna Hatransu, operatora pociągu kursującego od 2015 r. z Łodzi do Chin, która ma spółkę w Chengdu, początkowo miała sprzedawać żywność, ale rosyjskie embargo uniemożliwia transport nabiału, mięsa, owoców i warzyw. — Wchodzimy w nowe obszary, w tym artykuły wyposażenia domu i kosmetyki — mówi Jarosław Żak, członek zarządu Hatransu. Są też inne opcje.

— Mimo gigantycznego deficytu w handlu z Chinami UE ma 40 mld USD nadwyżki w usługach. Właśnie na to powinny postawić polskie firmy. Mogłyby dostarczać usługi i zaawansowane produkty z obszaru ochrony zdrowia, biotechnologii, ekologii czy IT. Chińska gospodarka rozwija się bardzo dynamicznie i na bieżąco trzeba śledzić zmieniające się trendy rynkowe, rozwój projektów „flagowych”, OBOR czy „Made in China 2025” oraz zmiany regulacyjne — podpowiada Zbigniew Niesiobędzki, wiceprezes Polsko-Chińskiej Rady Biznesu.

Probiz to jedna z dwóch polskich firm, które działają w Chengdu. Biuro otworzyła jeszcze jedna spółka, która Chiny zna od podszewki: Amber Global Consulting, zajmująca się doradzaniem w handlu z tym krajem (dawniej Amber Foods International wyspecjalizowany w handlu żywnością). Dłużej funkcjonującym przedsiębiorcą jest natomiast firma sprzedająca w mieście Kunming biżuterię z bursztynu, której nazwa po mandaryńsku brzmi SaiBa HuPo MaoYi YouXian GongSi. Polskie firmy wspiera konsulat RP w stolicy prowincji Syczuan w centralno-zachodnich Chinach, który został otwarty w 2015 r., a pełną operacyjność uzyskał w maju 2016 r. Poza Syczuanem obejmuje jeszcze trzy inne prowincje, łącznie 200 mln mieszkańców.

Dla wybranych

Firm na razie jest mało i nie zanosi się na rychły wzrost. — Kilka polskich spółek interesowało się w ostatnich miesiącach wynajmem biur w Chengdu. W tym roku żadna nie otworzy pewnie działalności, a jeśli tak, to pojawi się ktoś, kto już działa w innej części Chin — mówi Katarzyna Wilkowiecka. Zaznacza jednak, że nie wszystkie dostaną pomoc.

— Staramy się wspierać nie firmy, które szukają eksporterów z Chin i chcą otwierać kolejne hurtownie chińskich rzeczy, lecz te, które szukają odbiorców eksportu lub inwestorów — zaznacza konsul. Konsulat zachęca też do turystyki.

— W ubiegłym roku od maja wydaliśmy ponad 400 wiz, w tym roku już powyżej 500, w 70 proc. dla grup turystycznych. Namawiamy Sichuan Airlines, które już latają do Pragi, i LOT do uruchomienia bezpośrednich połączeń — mówi Katarzyna Wilkowiecka. LOT zastanawia się nad Shenzen, ale niewykluczone, że postawi na Chengdu. Turystów przybywa: w I kw. 2017 r. liczba odwiedzających nasz kraj urosła o 85 proc. — podaje Polska Organizacja Turystyczna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu