Kontrakt na lot na Księżyc

opublikowano: 07-10-2015, 18:37

Izraelscy inżynierowie ze SpaceIL podpisali kontrakt ze SpaceX, na mocy którego w 2017 r. wyślą na Księżyc swój statek kosmiczny.

O umowie podpisanej z amerykańskim przedsiębiorstwem przemysłu kosmicznego SpaceX poinformował Google, w związku z konkursem Lunar X Prize. Konkurs został ogłoszony kilka lat temu przez X Prize Foundation (jest sponsorowany przez Google). Rywalizują w nim inżynierowie z całego świata – walczą o to, kto pierwszy wyśle na Księżyc swój bezzałogowy statek kosmiczny. 

"Zespół SpaceIL, składający się z inżynierów z Izraela, właśnie zabezpieczył ‘bilet na Księżyc’ w postaci oficjalnego i zweryfikowanego kontraktu na wysłanie swojego pojazdu rakietą SpaceX Falcon 9. Ich statek poleci w specjalnie do tego zaprojektowanej kapsule; po oddzieleniu od rakiety nośnej i opuszczeniu kapsuły, wykorzysta czujniki do nawigacji" - tłumaczy Google na swoim blogu.

SpaceIL będzie jeszcze pracował nad znalezieniem odpowiedniego środka transportu z Ziemi w przestrzeń kosmiczną. Jak zaznaczył Eran Privman, prezes SpaceIL, skonstruowany przez jego zespół statek charakteryzuje się mniejszymi rozmiarami niż urządzenia konkurencji, dzięki temu rakieta nośna Falcon 9 będzie mogła zabrać jeszcze 20 małych satelitów, co całkowicie pokryje koszty lotu.

Z informacji Google wynika, że pozostałe zespoły, chcące włączyć się do rywalizacji, mają czas do końca 2016 r. na zabezpieczenie swoich kontraktów na lot w kosmos. Misja „podboju” Księżyca musi zostać zrealizowana do końca 2017 r. Inżynierowie walczą o nagrodę 20 mln USD; dodatkowym warunkiem jej otrzymania jest analiza powierzchni Księżyca, udokumentowana wideo i zdjęciami. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP/ANB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu