Kontratak fiskusa

Jarosław Królak
opublikowano: 26-08-2005, 00:00

Jeżeli posłowie odrzucą prezydenckie weto, podniesiemy akcyzę na paliwa — zapowiada Ministerstwo Finansów.

Głosowanie Sejmu nad prezydenckim wetem do ustawy o zwrocie budowlanego VAT ma odbyć się w poniedziałek. Minister finansów już szantażuje podwyżką akcyzy na paliwa.

— Jeżeli weto padnie, nie będziemy mieli wyjścia. Musimy jakoś załatać kilkumiliardowy ubytek budżetowy, jaki spowoduje ta ustawa. Podniesiemy akcyzę na paliwa o co najmniej 25 groszy na litrze. Podwyżka zostanie ujęta w projekcie ustawy budżetowej na 2006 r. — mówi Jarosław Neneman, wiceminister finansów.

Włodzimierz Cimoszewicz podjął decyzję o dodatkowej sesji po konsultacjach z klubami poselskimi. Wszystko wskazuje na to, że prezydenckie weto zostanie łatwo obalone. Praktycznie wszystkie liczące się kluby poselskie domagały się głosowania. O dodatkowe posiedzenie Sejmu w tej sprawie nie zabiegała jedynie Platforma Obywatelska (PO), ale Zbigniew Chlebowski, wiceszef klubu PO, poinformował „PB”, że jego partia zagłosuje za odrzuceniem weta.

Obalenie weta jest niemal pewne, bo ustawę o zwrocie VAT Sejm uchwalił 8 lipca bez żadnego głosu sprzeciwu. Jeśli i tym razem posłowie zagłosują podobnie, od 1 stycznia 2006 r. będziemy mieć możliwość odzyskiwania VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych zakupionych po 1 maja 2004 r. Ustawa ma zrekompensować wzrost VAT z 7 proc. do 22 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kontratak fiskusa